Građani Srbije kao trenutno svoej najveće probleme navodekorona virus, male plate i penzije, kao i uslove za lečenje, pokazalo je istraživanje Agencije za konsultantske aktivnosti House of Win, koje je sprovedeno od 30. marta do 11. aprila ove godine na reprezentativnom uzorku od 4.133 ispitanika starijih od 18 godina na teritoriji 28 gradova i 114 opština jugoistočne i istočne Srbije, Vojvodine, centralne i zapadne Srbije i Beograda.
Najveću ocenu aktuelnoj vlasti u Srbiji, ispitanici su dali za rešavanje problema na Kosovu i Metohiji (prosečna ocena 3,9), zatim evro-integracijama (3,15), kao i merama koje se sprovode za sprečavanje širenja korona virusa (3,11).
Korona virus dominira i kada je reč o tome koje su najvažnije teme za građane. Čak 78% ispitanika je reklo da je najvažnija tema upravo epidemija, sledi zdravstvo (76%), životni standard (62,3%), a vrlo visok procenat (58,6%) je i zaštitu životne sredine istaklo kao jedno od najvažnijih pitanja.
Vrlo zanimljive odgovore građani, koji su odgovarali telefonskim putem ili onlajn, dali su na ovo pitanje: Koja vam je emocija dominantna izazvana pandemijom korona virusa?
Najveći broj ispitanika odgovorio je: Nezadovoljstvo zbog ljudi koji se ponašaju neodgovorno (40,6%), druga najjača emocija je NEMOĆ (26,9%), a sledi nezadovoljstvo zbog pojedinih mera Vlade Srbije (22,6%). Nešto više od 18% reklo je da je to STRAH, a "jaka" je i RAVNODUŠNOST (13,3%).
Većina ispitanika pohvalila je mere Vlade Srbije donete u cilju sprečavanja širenja epidemije korona virusa (vanredno stanje, uvođenje ograničenja slobodnog kretanja, pravljenje privremenih bolnica, nabavku medicinske opreme...). Njih 31,5% ocenilo je da su mere Vlade Srbije "dobre, ali da se zakasnilo u njihovoj primeni", dok je 25,4% odgovorilo da su mere dobre i donete na vreme. Nešto više od 15% je reklo da mere nisu dobre, jer se njima "ukidaju mnoga prava".
Zanimljivi su i govori na pitanje da li stručnjaci koji saopštavaju podatke o zaraženim ljudima, o merama... ulivaju poverenje. Najveći broj ispitanika (52,9%) je rekao: "Pojedini da, drugi ne", 32,4% je potvrdno odgovorilo na pitanje, a tek 14% je reklo NE.
Najviše verujete epidemiologu Predragu Konu (30,3%), sledi direktor Infektivne klinike dr Goran Stevanović (21,6%), a sledi Darija Kisić Tepavčević (17,1%). Branislavu Nestoroviću je glas dalo tek 8,5%.