ZAPOSLENI U DOMOVIMA ZA STARE neće izlaziti iz njih po 14 dana!

Nakon treće preporuke Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, 46 domova za stara lica u Srbiji počelo je ili će u narednim danima krenuti se dvonedeljnom organizacijom rada zaposlenih.

Oni 14 dana neće smeti da izlaze iz tih centara.

U Srbiji ima ukupno 74 državne i 229 privatnih ustanova/domova, za smeštaj starijih lica sa oko 21.000 korisnika.

Prema najnovijim informacijama, u tri državna i tri privatna gerontološka centra zabeleženo je prisutvo korona virusa.

"U tri državna doma Smederevo, Niš i Trbunje imamo prisutan korona virus. I u tri privatna doma, "Doživeti stotu", "Stara pruga" i "Nana" u kojima postoji zabeležen korona virus. Sva tri su u skladu sa direktivom i uredbom vlade stavljeni u samoizolaciju, i zaposleni i korisnici koji su negativni", kaže ministar Đorđević.

Među zaraženima postoje i oni zaposleni koji su na vreme izolovani i ne rade, a radili su u nekim ustanovama kao što je "Sunčev Breg", na usluzi "Pomoć u kući" koju obezbeđuje Gerontološki centar Beograd, Dom za smeštaj odraslih i starih Eskulap.

Za dom Eskulap, kaže ministar, još nema potvrde da li postoji virus korona obzirom da se tamo još čekaju rezultati testova.

Kada je reč o Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj, prisutvo virusa utvrđeno je kod domara, ali zaposleni i pacijenti, kaže ministar, nisu imali kontakt za inficiranom osobom.

"Domar nije imao kontakte niti sa zaposlenima niti sa decom", rekao je Đorđević, navodeći da je informacija o toj ustanovi u Zvečanskoj objavljena kako bi javnost bila informisana.

Na pitanje Tanjuga kakva je situacija u Domu za smeštaj starih u Smederevu kaže da je testiranje urađeno i da se rezultati očekuju danas.

Jedna od prvih mera Vlade Srbije na početku vanrednog stanja bilo je da se dozvoli zapošljavanje 20 odsto više zaposlenih u medicinskom sektoru, a onda je dodatno obezbeđeno 289 negovateljica kojima je data mogućnost da se zaposle širom zemlje u svim domovima i svim ustanovama, kaže Đorđević odgovarajući na pitanje Tanjuga da li ima dovoljno radnika koji mogu da brinu o korisnicima u staračkim domovima.

Đorđević je govoreći o procedurama, rekao da su one jasne i da ako se utvrdi da u nekom staračkom domu ima bilo kakva sumnja da je neko inficiran, odmah se korisnici i zaposleni šalju na bolničko lečenje.

"Ukoliko je pozitivan, a nema nikakvih simptoma, u tom slučaju ide u privremene bolnice", objašnjava ministar.

Kada je reč o procedurama za smešta dece čija su eventualno oba roditelja inficirana, kaže da je i to ranije definisano, da su uputstva data centrima za socijalni rad, a da su zabeležena dva takva slučaja gde su roditelji inficirani koronom.

"Procedura je jasna. U nekim slučajevima se vrlo brzo određuje privremeni staratelj koji će u trenutku kada se desi tako nešto, brinuti o deci dok ne donesemo odluku o tome ko će biti staratelj od najuže porodice ili prijatelja koji će da preuzme decu", rekao je ministar.

U slučaju da nema ko da preuzme decu, a takav slučaj za sada nije zabeležen, onda se određuje hraniteljska porodica u koju se dete upućuje.

Kada je reč o zahtevima da se roditeljima sa decom koja boluju od autizma omogući kretanje, Đorđević objašjava da su instrukcije poslate svim jedinicama lokalne samouprave (JLS) i one moraju da ih poštuju.

Građani čija deca boluju od autizma šalju dopis sa medicinskim rešenjem gradu ili opštini u kojoj žive, zatim te opštine prosleđuju dokumentaciju ministarstvu za rad a ministarstvo na kraju sve šalje MUP-u.

Nakon što MUP odobri dozvole za kretanje, preko ministartva opet šalje dokumenta jedinicama lokalne samouprave.

Đorđević kaže da je više puta apelovano na gradove i opštine da im prioritet bude rešavanje problema najosetljivijih grupa na lokalu a ne, kako je rekao, da prebacuju odgovornost na nekog drugog.

"I pored takvih apela smo primetili da i dalje postoje primedbe od JLS tako što prebacuju odgovornost na nekog drugog, što mislim da u ovom trenutku nije ni primereno..."

Đorđević napominje da je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić dala nekoliko predloga u vezi sa ovim problemom, a koji se trenutno razmatraju na vladi.

"Kad su osobe sa autizmom u pitanju, ja sam duboko uveren da će ti novi predlozi kako da se to prevaziđe biti mnogo efikasniji nego što je ovo sada", ocenio je ministar.

Dok se ne usvoje novi predlozi, još važi ista procedura za izdavanje dozvola roditeljima čija deca boluju od autizma.