Tim povodom Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu objavilo je na svom sajtu podatke o porodičnom nasilju prijavljenom za prvih 40 dana vanrednog stanja u Srbiji od 15. marta do 25. aprila, kao i poređenje sa 40 dana pre vanrednog stanja i mera policijskog časa sa zabranom napuštanja stana, u istim periodom prošle godine.
Uočljiv je mali pad broja prijavljenih nasilnika, za koje je nadležno ovo tužilaštvo - sa teritorija Stari Grad, Vračar, Zvezdara, Savski Venac i Palilula.
Prema podacima koje su objavili britanski mediji, Savet Evrope i drugi svetski mediji broj ovog krivičnog dela je tri puta povećan u Kini, u Velikoj Britaniji 49 odsto, u Francuskoj 30 odsto, a samo u Parizu 36 odsto.
Veliki porast nasilja zabeležen je naročito u državama Latinske Amerike.
Da li se nasilje manje prijavljuje u vreme karantina u Srbiji ili je zaista opalo, biće poznato u narednom periodu kada dođe do normalizacije života i rada.
Inače, sprska tužilaštva su u skladu sa uputstvima Republičkog javnog tužioca u vreme vanrednog stanja bila obavezna da po krivičnim prijavama za ovo delo postupaju hitno, kao i inače.
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu ukazuje da je hitno postupalo i u predmetima koji se odnose na sprečavanja nasilja u porodici kao i po krivičnim prijavama zbog izvršenja krivičnog dela nasilje u porodici.
Rađeni su ne samo pritvorski predmeti, već i u predmeti u kojima su se stranke odazivale na pozive, odnosno žrtve krivičnog dela i svedoci.