"Mislim da je dosta vremena prošlo i da smo dosta toga naučili, i iz onoga što su bile zabrane i stroge mere izlazimo i prelazimo na poziv na svest, tako će dalje i biti. Ne zamišljam kada se bude ukinulo vanredno stanje da će ono ponovo biti uvedeno", rekao je Kon za Prvu i dodao da to ne važi za vanredne mere – ako se situacija opet pogorša, mere će biti ponovo uvedene.
Kada je reč o merama tokom vikenda i praznika, koje javnost nije prihvatila sa oduševljenjem, Kon objašnjava da su bile neophodne iz razloga o kojima narod "možda ne razmišlja".
"Neka razmisle kada se najviše druže, kada najduže kontakte imaju, to se najviše sprovodi tokom vikenda i praznika. Nalaženje na određenom prostoru, sedi se, priča i razgovara, jednostavno se tada druži. To se daleko manje dešava tokom nedelje kada su radni dani. Drugo je što veći deo stanovništva nije radio uopšte, pa je to specifično, ali navike o druženju vikendom ostaju. Frekvencija kontakata neuporedivo je veća tokom vikenda i praznika, a koji tako iznenađuju ljude. Ne razmišlja javnost o tome toliko, pa smatra mere vikendom preteranim," rekao je epidemiolog.
"Živećemo mi i dalje sa ovim, bez vanrednih stanja, pa ćemo videti koliko smo sposobni da se pridržavamo mera, a koliko smo sposobni samo za kritikovanje," rekao je on.
Kada je reč o daljem zadržavanju korona virusa, epidemiolog Kon je kazao da bi u junu mesecu bilo iznenađenje da je virus i dalje prisutan.
“Svima nama je jasno da se ekonomski moramo pokrenuti…Svakako će se desiti da živimo u prihvatljivom riziku s virusom i da se ponašamo u skladu s tim”, dodao je Kon.
On je rekao da u selima, kao i u gradovima ima korona virusa i istakao da je problem u manjim mestima što se “tamo teško veruje šta se dešava”.
“Pa onda može da ih iznenadi u smislu da se ne prijavljuju na vreme simptome, pa se pojave teški slučajevi”, kazao je Kon i dodao da su ljudi mislili da fizičkim odlaskom na drugo područje mogu da obezbede da neće doći do virusa.