Vrtići u Srbiji će posle dva meseca primiti mališane, ali samo one koje zaista nema ko da čuva. Baka i deka servis je isključen kao opcija upravo zbog epidemije korona virusa koji je i najopasniji za starije.
Uveden je niz mera, postoji više od 30 stavki, koje svaka od predškolskih ustanova, bilo da je državna bilo privatna, mora da ispuni - kao što je nošenje vizira i maski u ustanovama, dezinfekcija, distanca prilikom dolaska i odlaska dece…
Kapaciteti su zbog jedne od glavnih mera za sprečavanje širenja virusa- distance od dva metra, samim tim ograničeni.
Budući da je većina privatnih vrtića u Beogradu, ali i ostatku Srbije značajno manje kvadrature, pitanje je da li će mnogi od njih moći da ispune ovu meru.
To znači da će i dece koja tamo borave biti mnogo manje, a sudeći po izjavama brojnih roditelja sa kojima je MONDO razgovarao, u grupama će ih biti tek nekoliko.
Vlasnik je dužan i da sve zaposlene opskrbi zaštitnom opremom, neki će morati da pretumbaju raspored nameštaja i prostorija gde borave i gde spavaju deca.
U jednom beogradskom privatnom vrtiću su nam rekli da još razmišljaju da li će da otvore svoja vrata ovog meseca jer nisu sigurni da im se isplati – upravo zbog gore navedenog.
Kada je reč o državnim vrtićima tu dileme nema. Vrtići će raditi, ali takođe u ograničenom kapacitetu.
Ni sve vaspitačice neće početi da rade već prve nedelje.
Kako nam je rekao vaspitač u jednom od beogradskih vrtića, majke koje imaju decu do 12 godina i starije vaspitačice će biti uključene u rad ustanove nakon prve nedelje.
Da će u vrtićima zaista biti znatno manje dece potvrdio je i zamenik gradonačelnika Beograda koji je u ponedeljak izjavio da je prijavljeno oko 20.000 mališana, dok ih je u "normalno" vreme oko 78.000.
RODITELJI UZELI BOLOVANJA, ODMORE, MNOGI RADE OD KUĆE
I roditelji sa kojima smo razgovarali kažu da će u grupama u vrtićima u kojima borave njihovi mališani biti tek po dvoje, troje.
Mnogi nastavljaju da rade od kuće i tokom ovog meseca, a ima i onih koji će i preko leta nastaviti onlajn rad.
"Ja radim u zdravstvu i moram da idem na posao, ali suprug ja zaposlen u banci i već dva meseca radi od kuće. Kako mu je rečeno, nastaviće tako sve do oktobra, jer će samo 30 odsto zaposlenih odlaziti u kancelarije i filijale. Zbog toga mlađu ćerku neću ni da pustim da ide u vrtić", rekla je za MONDO M.M., majka četvorogodišnje devojčice.
I Z.S. majka dve devojčice kaže da i ona i suprug rade od kuće i da ne žele da rizikuju da šalju decu u vrtić iako su čuli da će ih biti baš malo.
"Radimo od kuće i nije nam problem. Kod nas na viber grupi smo pitani da li želimo da dete ide u vrtić, ali se prijavilo samo njih troje. Znam da su neki roditelji uzeli odmore, bolovanja kako bi bili sa decom dok se situacija ne smiri još malo”, rekla je Z.S. za MONDO.
A ONI ČIJA DECA KREĆU 11. MAJA U VRTIĆE KAŽU - DOBRO JE ŠTO ĆE IH BITI MALO
Ipak, ima i onih roditelja koji su prinuđeni da decu i u ovoj situaciji šalju u vrtiće.
S.A. iz Rume, majka šestogodišnje devojčice kaže da nema izbora jer ona radi u zdravstvu a suprug u policiji.
"Banja u kojoj radim se otvara, dolaze nam pacijenti na rehabilitaciju tako da ću ja svakodnevno raditi. Nije mi problem što će moja ćerka ići u vrtić. Ne plašim se jer znam da će oni sve to sprovesti kako treba”, kaže S.A.
Kako nam je objasnila svi roditelji koji su se izjasnili da im je vrtić neophodan (nešto manje od polovine) su dobili uputstva kako da se ponašaju prilikom odvođenja i dovođenja dece, koje potvrde su potrebne.
“Rečeno nam je da će vaspitačice i zaposleni nositi maske i vizire, da je vrtić dezinfikovan. Postojaće žena koja će biti zadužena za preuzimanje dece na ulazu. Inače, roditelji će moći da dođu samo do vrata dvorišta, ali ne i da ulaze”, kaže naša sagovornica.
Ono što je takođe važno je da deca u vrtić mogu da dođu samo sa potvrdom od lekara da su zdravi, kao i sa potvrdama o neophodnosti boravaka oba roditelja na poslu.
“Rečeno nam je da potvrda od lekara ne može da bude starija od sedam dana, a mislim da će im i u ustanovi svakodnevno proveravati temperature”, kaže ova majka čija će devojčica do 1. jula boratiti u vrtiću jer posle toga planiraju odmor.
Za razliku od roditelja u ovom mestu, u Beogradu većina majki i očeva nije dobila tačne smernice o boravku dece u predškolskim ustanivama, niti svim potrebnim potvrdama.
"Moje devojlice idu u vrtić "Plavi čuperak" na Čukarici i koliko sam saznala biće ih zaistamalo. Kod jedne ćerke u grupi biće njih dve, a u drugoj dete možda bude i jedino. Međutim, ne znam nikakve detalje.. Kako da se ponašamo, da li da deca nose maske ili ne, kako mi kada ih dovedemo da se ponašamo”, iskrena je ova majka.
Kaže sve što zna čula je sa TV-a, ali se nada da će do polaska dobiti konkretne instrukcije od vaspitača.
Kontaktirali smo i Gradski Sekretarijat za dečiju zaštitu i pitali ih kada će roditelji dobiti tačne smernice i da li to zavisi od ustanove do ustanove. Njihov odgovor očekujemo.