Srpski ŠIŠMIŠI su korisni: Kod Resave imamo 28 vrsta, ali NE PRENOSE KORONU

U pećinama Beljanice i Kučajskih planina, računajući i najapoznatiju Resavsku pećinu kod Despotovca, živi 28 vrsta šišmiša, ali nisu prenosici korona virusa, uzročnika sadašnje pandemije, tvrde planinari Despotovca i Svilajnca.

Facebook/screenshot/Bat Conservation & Rescue QLD

Među njima je i širokouhi ljiljak veličine svega šest centimetara, koga su, pre 15 godina otkrili istraživači Biološkog istraživačkog društva "Josif Pančić" iz Beograda.

Ovaj slepi miš je otkriven na Beljanici, gde je registrovano 28 vrsta šišmiša, rekli su planinari Tanjugu.

Samo u pećini Bela sela, registrovano je 18 vrsta slepih miševa, a ima ih i u Vlaškoj i Radoševskoj pećini, ističu planinari.

U ove delove Donje i Gornje Resave, u kojoj je mnogo malih i velikih pećina, ističu planinari, preko 25 godina, po letu, dolaze istraživači, uglavnom studenti Biološkog fakulteta, ali i gimnazijalci, zaviruju u najskrovitija mesta i osmatraju šišmiše.

Pred mrak oni razapinju specijalne mreže iznad vodotoka reke Resave i hvataju slepe miševe za proučavanje.

Tako su oni došli, tvrde planinari, i do podatka da "jedan najmanji šišmiš za noć, kada se kreće, pojede oko tri hiljade komaraca kojih zato ih nema na Resavi i Beljanici".

Od početka pandemije korona virusa, šišmiši su se našli na "udaru". 

Oni su označeni kao izvori zaraze koje je do sada pokosila više od milion života, a smatraju se ‘"krivcima" i za ranije epidemije bolesti kao što su SARS, MERS i ebola.