Takođe, mogući su pljuskovi s jakim ili olujnim vetrom, kao i količinom padavina u većini mesta od 20 do 40 mm za 24 h, a lokalno i više, naročito na području Borskog okruga (istočna Srbija) gde može pasti i više od 60 mm za 24 h.
U poslepodnevnim i večernjim satima, područje Jugozapadne, Centralne i dela Istočne Srbije juče je zahvatila jnajavljena olujna nepogoda sa jakim vetrom, pljuskovima kiše i pojavom grada.
Nevreme je uslovljeno ciklonom, koji se iz Sredozemlja premeštao prema Balkanu, u sklopu koga se nestabilna i vlažna vazdušna masa, u jugozapadnoj visinskoj struji, premeštala preko pomenutih područja Srbije stvarajući vrlo povoljne uslove za pojavu olujne nepogode.
Sistem odbrane od grada dejstvovao je blagovremeno i uspešno.
Sa ukupno 119 lansirnih stanica ispaljene su 744 rakete, sa 5 radarskih centara: Kruševca, Sjenice, Bešnjaje, Niša i Crnog Vrha.
U većini mesta, koje je zahvatio jak oblačni sistem kumulonimbusnih oblaka sa potencijalnim gradom, izbegnute su štete i sprečena je pojava grada, ili je bila pojava sugradice i grada bez štete, osim mestimično na relativno malim površinama u odnosu na površine zahvaćene olujno-gradonosnim oblacima.
Efikasnost sistema odbrane od grada, sa bilo kojom tehnikom i sredstvima, bilo gde u svetu, najčešće se kreće do 50-60%.
U Srbiji se, pored državnog ulaganja u Sistem odbrane od grada raketnim sistemom, ulaže još i u subvencije osiguranja od šteta (u iznosu do 70%) kao i u subvencije za protivgradne mreže, saopštio je RHMZ.
POGLEDAJTE SNIMKE NEVREMENA KOJE JE POGODILO SRBIJU: