Kako se ponašati tokom jakih oluja i šta nikako ne smete da radite!

Nakon što je jako nevreme juče pogodilo Srbiju, valjalo bi se podsetiti kako treba da se ponašamo tokom jakih oluja i šta nikako ne smemo da radimo!

MONDO/Stefan Stojanović

Na sajtu MUP-a možete pronaći "Porodični priručnik za ponašanje u vanrednim situacijama", a u kome možete naći instrukcije za ponašanje tokom oluja i udara groma

Prema prezentaciji MUP-a, ukoliko se nalazite u zatvorenom prostorutokom jakih oluja potrebno je da uradite sledeće. 

Obezbedite sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane.

Kako proceniti udaljenost od oluje

Izračunajte vreme između sevanja i groma u sekundama, a zatim to vreme podelite sa tri kako bi izračunali udaljenost oluje u kilometrima. Ova udaljenost je indikativna jer se oluje mogu pojaviti veoma brzo iznad vaše oblasti, pa je potrebno da preduzmite sve što je neophodno pre nego što ona zahvati vaše područje. Sva pomenuta pravila mogu samo umanjiti rizik od potencijalne štete i gubitaka.

Zatim, obezbedite prozore i spoljna vrata i zatvorite sva unutrašnja vrata. 

Potrebno je i da izbegavate kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici.

Ako se nađete na otvorenom, neophodno je da uradite sledeće.

Sklonite se od bilo kakvih visokih struktura (jarbola, stubova, tornjeva) i imajte u vidu da je sigurno rastojanje jednako visini strukture. 

Zatim, izbegavajte visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove. 

Neophodno je da pokušate da pronađete zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, onda sednite na zemlju. 

Tokom jakih oluja neophodno je da izbegnete stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje ne možete da uđete kao u zaklon.

Ukoliko se nađete u šumi, zaštitite se ispod grana niskog drveća i nikada nemojte stajati ispod visokog drveća na otvorenom prostoru. 

Potrebno je i da izbegavate granicu između šume i otvorenog prostora, radije uđite u šumu. 

Neophodno je da izbegavate otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove ili druga vlažna mesta. 

MUP savetuje i da ne prelazite preko vode i ne plivate

Nemojte držati kišobran ili druge metalne provodne predmete u rukama (štapove za golf, štapove za pecanje i slično), a potrebno je da izbegavate da budete u blizini metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično

Nikako nemojte stajati uspravno, potrebno je da čučnete ili se makar sagnete, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi držite rastojanje od 5 metara između sebe.

Ukoliko se nađete u automobilu za vreme jake oluje, sledite sledeća uputstva.

Zaustavite automobil pored puta dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na automobil, ostanite u automobilu i upalite poziciona svetla dok ne prođe oluja. 

Neophodno je da zatvorite prozore i ne dodirujte metalne predmete u automobilu. 

Savetuje se i da izbegavate poplavljene puteve.

Priručnik kako se ponašati u ovim i drugim vanrednim situacijama možete pronaći ovde