Skener!
Reč koju je u razgovoru sa ekipom MONDA direktor Opšte bolnice u Loznici dr Milan Todorović izgovorio nebrojeno puta.
"Kad bismo dobili skener, a u Ministarstvu zdravlja nam je obećan još pre dve godine, rešili bismo 90% stvari. Radovao bih mu se kao kad bih dobio 'sedmicu' na Lotou", otelo se iskreno upravniku ove zdravstvene ustanove.
"Da bi bolnica normalno funkcionisala, pre svega nam je potreban skener. Mislim da smo jedina bolnica u Srbiji, kojoj gravitira više od 150.000 sa teritorije opštine Loznica, Mali Zvornik, Ljubovija, koja nema skener. Dobili smo od Ministarstva zdravlja digitalni rentgen, a imamo dva rentgen aparata iz 1978. i 1982. godine. A skener nemamo već 9 godina", kaže Todorović.
Koliko košta jedan takav skener, upitali smo direktora.
"Oko 60 miliona dinara (500.000 evra)", odgovara i dodaje: "Taj koji bi nam obezbedio skener, pa nosio bih ga kroz grad na krkače".
Osim nedostatka modernog skenera, bolnica muku muči i sa sanitetskim vozilima. Pala vilica kad nam je vilica kad je direktor bolnice saopštio da je jedno od 4 sanitetska vozila, prešlo 1,2 MILIONA KILOMETARA! A uz to, zbog nedostatka skenera, pacijenti se svakodnevno upućuju u Beograd kako bi išli na skener, a sve je to ogroman trošak.
Kada je Todorović postavljen za vršioca dužnosti direktora Opšte bolnice objekti su bili prilično devastirani, gotovo neupotrebljivi. Uključujući kotlarnicu koja je bila raspadnuta. I to što su se objekti grejali iz takve kotlarnice, gotovo da nije imalo efekta, jer su krovovi prokišnjavali, duvao je vetar kroz dostrajalu stolariju... Nije se ulagalo decenijama.
Preko Ministarstva zdravlja, lokalne samouprave, vladine Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i Centralne evropske banke, obezbeđena su sredstva za rekonstrukciju objekata - interno odeljenje, neurologija, psihijatrija i grudno odeljenje, koji su bili u najgorem stanju. Radovi na tim objektima započeti su krajem 2018. godine i uskoro bi trebalo da budu završeni. U međuvremenu je započeta gradnja novog objekta hirurško-ginekološkog odeljenja koje je 30 godina bilo konzervirano, odnosno u njega ništa nije bilo ulagano.
Pokazujući nam objekte koji su ili pri kraju ili se grade u Opštoj bolnici u Loznici, zahvaljujući sredstvima Centralne evropske banke (više od 100 miliona evra), Todorović ukazuje na nedostatak nove opreme, pre svega novih kreveta i pojedinih aparata.
"Na šta bi ličilo da ovde stavimo ove stare krevete? Najpre treba da vidimo koji od tih starih uopšte mogu da se koriste. Ali, ovo je nova zgrada i red je da dobijemo i nove krevete, police. Pojedine aparate imamo, jesu stari, ali još rade, kao ultrazvuk i njega hoćemo da donesemo ovde", kaže direktor Opšte bolnice u Loznici.
Koliko košta krevet za neurologiju?
"Lošiji oko 1.000 evra, a oni najbolji 2.500-3.000 evra", odgovara Todorović.
Prosta računica kaže: 10 kreveta = 30.000 evra. Nemoguće je da u budžetu Srbije nema toliko novca! U redu, nije ovo jedina bolnica, jedina zdravstvena ustanova kojoj treba pomoći, ali zašto ne rešavamo od slučaja do slučaja?
Inače, u ovoj bolnici nije zabeležen nijedan slučaj zaraze medicinskog osoblja tokom epidemije korona virusa (bio je samo jedan lekar koji je bio na ispomoći u Infektivnoj klinici u Beogradu).
Zanimljivost iz Loznice je i da je za manje od mesec dana ovde rođeno pet pari blizanaca, što je retkost, pogotovo u vreme koje je za nama.