Prošle godine u Srbiji je oteto dvoje dece, a prijavljen je nestanak njih 1.486, izjavila je danas državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković.
Ističe da uglavnom od kuće beže adolescenti i da ih policija vrlo brzo pronađe.
Ona je za televiziju Prva rekla da treba razlikovati bežanje od kuće i otmicu i dodala da se preteruje kada se kaže da deca nestaju, a da ona zapravo najčešće beže od kuće.
"Imamo sedam potraga za decom koje aktivno držimo u sistemu, jer ona aktivno tokom dana beže. Jedan dečak pobegao je 56 puta, drugi dečak 54 puta, a treći 52 puta", rekla je Popovi? Ivković.
Ona je dodala da su otmice dečaka Petra iz Stare Pazove i Monike Karimanović obeležile 2019. godinu i napomenula da su obe potrage uspešno završene, a deca vraćena kući.
Kada je reč o nestanku devojčice Eleonore Arežine, Popović Ivković je kazala da je to težak i komplikovan slučaj.
"Svaka druga informacija koju bih ja rekla o tome ne bi bila dobra po dete", rekla je ona.
Povodom izjave Igora Jurića da je jedan političar pedofil, Popović Ivković je kazala da Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo rade dobro svoj posao, ali da bi pokrenuli postupak potrebni su im dokazi.
"Za bilo kakvo postupanje potrebni su dokazi. Pozivam Jurića da dostavi dokaze", rekla je ona i ocenila da je pogrešno izaći sa takvom izjavom u javnost, bez dostavljenih dokaza.
Inače, Fondacija Tijana jurić je saopštila na današnji dan da je za spasavanje dece od presudnog značaja može biti upravo alarmiranje najšire zajednice.
U tom smislu Fondacija Tijana Jurić se zalaže za uvođenje sistema uzbunjivanja javnosti - Amber alert. Ovaj sistem je veoma važan i on bi omogućio brzo i efikasno alarmiranje celokupne javnosti čime bi se znatno povećao broj uspešno rešenih otmica. Kako kaže Igor Jurić, osnovač Fondacije Tijana Jurić, taj procenat u zemljama u kojima se ovaj sistem primenjuje je oko 90 odsto.
Kako bi potraga za nestalima počela što pre, na inicijativu Fondacije Tijana Jurić, usvojen je predlog izmena Zakona o policiji (Tijanin zakon).
Prema toj izmeni, više se ne čeka da prodje 24 sata, već se u potragu za nestalim detetom kreće odmah nakon prijave nestanka. Takođe je pokrenut i Registar nestalih Srbije, kao i besplatan broj 0800 200 880 za prijave nestanka.