Posle šest meseci Srbi se vratili kući! Na kopnu nisu bili više od 100 dana

Na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" sletela je grupa od sedmoro srpskih državljana koji su šest meseci bezuspešno pokušavali iz Singapura da se vrate u domovinu!

MONDO/Lana Stošić

Ta grupa je na beogradskom aerodromu sletela sinoć oko 22.30 grupa!

Kada je krajem prošle godine u Kini proglašena epidemija korona virusa, oni su se kao zaposleni u jednoj Nemačkoj kompaniji na brodu broj šest, našli u ovoj dalekoj azijskoj zemlji.

Osim njih, na kruzeru su bili i gosti. Put ih je onda vodio od Singapura do Kine, pa ponovo u Singapur, plovili su oko Malezije, pa do Indije, Grčke, Nemačke, a i na kraju Srbije.

Poslednji dan svog "proputovanja" proveli su u autobusima kojima su osam sati putovali od severa Nemačke, odnosno od Bremenhavera do Frankfurta, čija udaljenost iznosi 600 kilometara, a potom su se avionom u 20.00 uputili u Srbiju.

"Mi smo 8. decembra iz Singapura otplovili za Hongkong, a potom se vratili nazad. Već početkom ove godine dobili smo nalog da otpustimo sve goste s broda, što smo i učinili. Ostali smo sami, ali smo i dalje radili. Devojke koje su bile u kuhinji su spremale hranu, a mi ostali smo čistili", rekla je za "Novosti" vidno iscrpljena Kristina.

Nakon što je proglašena pandemija korona virusa, zbog koje su države zatvorile svoje granice, nisu znali gde će ni kako će, jer, kako kažu, od kompanije nikakve instrukcije nisu dobijali, samo prazna obećanja da će njihov problem brzo biti rešen.

Oni su se nadali da će se uskoro "dokopati" kopna. Plovili su neko vreme oko Malezije, a potom su, krajem januara, kažu, jedva dobili dozvolu da pređu preko Sueckog kanala i upute se ka Evropi, odnosno Grčkoj.

"Prvobitno je trebalo 5. aprila da krenemo iz Atine u Beograd, međutim samo smo prebačeni sa broda šest na kruzer pet, a jedna grupa naših zaposlenih je tada poslata kućama. Mi ostali smo shvatili da našim mukama i dalje nije kraj. Potom su nas obezbedili lekovima za dva meseca, što je nama, u stvari, bila potvrda da ostajemo tu gde jesmo", nastavlja sagovornica "Novosti".

U Grčkoj su bili do kraja maja, a kada je konačno trebalo da krenu u Srbiju, ipak su ih uputili u Nemačku. Kristina se sa svojima za to vreme retko čula iako ima dve srpske kartice. Razlog tome je, kaže, blokiranje svih naših mreža.

Kako priča, sav taj period primali su minimalac u iznosu od 600 evra, dok im je regularna plata oko 2.200, zavisno od pozicije.

Zaraženih korona virusom nije bilo, ali je u Atini jedan muškarac imao problem sa slepim crevom, pa je hitno hospitalizovan.

Među zaposlenima bilo je i Turaka, koji su se u Istanbulu iskrcali, dok je kompanija Ruse i Ukrajince iz Bremenhavera poslala autobusima kući, nisu im ni čarter-let obezbedili.