Zaštitnik građana ŽESTOKO po Ministarstvu rada: Mešate se gde ne treba

Povodom reagovanja Ministarstva za rad u slučaju nestale devojčice iz Niša, oglasio se i Zaštitnik građana

Kurir/Marina Lopičić

U okviru svojih ovlašćenja i procedura Zaštitnik građana je zatražio od niškog Centra za socijalni rad da u roku od 15 dana dostavi informacije povodom nestanka maloletnog deteta iz Niša, a odgovor je usledio tri dana kasnije i to, sasvim neočekivano, od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Saopštenje resornog Ministarstva, kojim na sebe preuzima nadležnost Centra za socijalni rad obaveštavajući javnost o tome ko se sve nalazi u evidenciji Centra za socijalni rad u Nišu i šta ovaj centar nije u mogućnosti da uradi, smatramo direktnim mešanjem u rad i postupanje Zaštitnika građana i Centra za socijalni rad, navode iz kancelarije Zaštitnika građana.

"Uz to, ovakvu izjavu za javnost Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja smatramo pokušajem prikrivanja odgovornosti za neke ranije propuste u radu, gde među najsvežije spada objavljivanje na sajtu Ministarstva za rad imena i fotografije deteta bez sakrivenog lica koje je vraćeno usvojiteljskoj porodici", navodi se u saopštenju i dodaje da je sve to u velikom neskladu sa tvrdnjom resornog ministarstva iz današnjeg saopštenja da "aktivno radi na unapređenju položaja dece“.

Zaštitnik građana posebno skreće pažnju na najnovije tvrdnje ministarstva da će "usvajanjem Zakona o pravima deteta i Zaštitniku deteta ova tema biti značajno unapređena“, koje se mogu smatrati izuzetno neodgovornim posebno u momentu kada se građani Republike Srbije bore sa epidemijom virusa Кovid-19 i suočavaju sa teškim ekonomskim posledicama pandemije.

Zaštitnik građana podseća da je u Mišljenju na Nacrt zakona o pravima deteta i zaštitniku prava deteta upućenom 25. 9. 2019. godine Ministarstvu za rad ukazao da taj nacrt ne nudi nijedan novi mehanizam za zaštitu prava deteta u odnosu na već postojeći – Zaštitnika građana Republike Srbije koji ove aktivnosti već uspešno radi, kao i da su aktivnosti organa predviđenog Nacrtom zakona već deo nadležnosti i ovlašćenja Zaštitnika građana.

Nije ni u javnom interesu, niti u interesu građana Republike Srbije dupliranje institucija koje će se baviti ostvarivanjem, zaštitom, promocijom, monitoringom i unapređenjem prava deteta, navodi se u saopštenju i dodaje da se uvođenje novog državnog organa koje zahteva dodatna finansijska sredstva iz budžeta Republike Srbije, ne može smatrati unapređenjem položaja dece.

"Кao što se ni preuzimanje nižestepenih nadležnosti na osnovu kojih se obaveštava javnost u osetljivim slučajevima nestanka dece ne može smatrati odgovornim postupanjem nadležnog organa", zaključuje se u saopštenju.