Sankcije, ratovi, nemaština, glad, bombardovanje... sve je to dovelo do egzodusa građana iz Srbije proteklih decenija, a ukupna ekonomska situacija ne učliva mladima poverenje da bi ovde mogli da se zapošljavaju, da zasnivaju porodice, kupuju stanove. Na sve ovo dogodila nam se i korona, koja navlači crne oblake nad ekonomijom.
"Bela kuga" ili opadanje broja stanovnika jedan je od najvećih neprijatelja Srbije, o čemu su predstavnici vlasti više puta ukazivali.
Zaista tužno zvuči podatak da je Srbija za godinu dana izgubila 37.369 stanovnika, odnosno grad veličine Bečeja! A još pogubniji je ovaj podatak - od 2010. do 2019. godine broj stanovnika u Srbiji smanjen je za 364.607 ljudi, dakle Srbija je ostala bez grada veličine NIŠA i još pola od toga!
Prosečno godišnje smanjenje stanovnika je 36.461, odnosno svake godine u proseku Srbija ostane bez opštine veličine Velike Plane ili beogradskog Savskog venca.
U Zavodu konstatuju da je nastavljen trend OPADANJA učešća mladih u ukupnom stanovništvu. Više od PETINE stanovnika Srbije starije je od 65 godina, dok je mlađih od 15 godina svega 14,3%!!!
Broj rođene dece prošle godine bio je 64.399, a umrlo je 101.458 osoba. U samo 7 gradova i opština zabeležena je pozitivna stopa prirodnog priraštaja. Reč je o: Zvezdari, Novom Sadu, Sjenici, Bujanovcu, Preševu, Novom Pazaru i u Tutinu.
Ono što zabrinjava jeste podatak da pada broj prvorođenih i drugorođenih beba, raste prosečna starost žena koje prvi put odlaze u porodilište...
"Žena danas prvo dete rađa u 28,7 godini, a najveći broj njih koje danas odlaze u porodilišta rođen je 1990. i 1991. godine. S obzirom na to da je početkom devedesetih godina zbog raspada države i početka građanskog rata bivše SFRJ drastično smanjen broj novorođenih beba, razumljivo je zbog čega je cela generacija žena koje se sada približavaju tridesetim godinama značajno manja od prethodnih. Ako imamo na umu da je to generacija koja se najčešće iseljava iz Srbije, ne treba se čuditi što se iz godine u godinu smanjuje broj beba", kaže načelnica odeljenja za demografiju Republičkog zavoda za statistiku, mr Gordana Bjelobrk.
Prosećna prvorotka u Beogradu ima 28,5 godina, a žene na jugu Srbije u porodilišta prvi put odlaze u 25. godini.
Država pokušava da podstiče rađanje više dece. Prema podacima Zavoda, najviše trećerođene dece tokom 2019. godine upisano je u matične knjige u Ivanjici, Sremskim Karlovcima, Vladimirovcima, Petrovcu na Mlavi, Kanjiži, Despotovcu, Lebanu, Lapovu, Niškoj Banji...
U Tutinu, Novom Pazaru, Preševu, Sjenici i u Bujanovcu rođeno je ubedljivo najviše beba u 2019. godini, a najmanje ih je bilo u Crnoj Travi, Topoli, Rekovcu, Ražnju, Negotinu, Gadžinom Hanu i Malom Crniću.
Pogledajte ove podatke - u Srbiji je 1950. godine rođeno 152.569 beba. A 2019. godine gotovo 100.000 MANJE (64.399)! Od 1950. godine do 2019. godine, najmanje beba rođenih u jednoj godini bilo je 2018. godine (63.975). Od 1986. godine broj novorođenih beba je u konstantnom opadanju.
Najviše ljudi umrlo je u Petrovaradinu, Bujanovcu, Novom Pazaru, Prešeu i u Tutinu, a najmanje u Žabarima, Rekovcu, Crnoj Travi. Prosečna starost umrlih u državi je 75,1 godina.
Više od polovine muškaraca i žena umrlo je od bolesti sistema krvotoka - 52.330 njih (od to9ga 54% žena). Drugi uzrok su tumori (21.976), a treći bolesti dijasnog sistema (5.504).