Veroučitelji odahnuli: Neće ostati bez posla, VERSKA NASTAVA ipak po starom

Nakon što je posao veroučitelja doveden u pitanje zbog novog načina formiranja grupa za obavezne izborne predmete Ministarstvo prosvete je odluku promenilo, odnosno postupak ostaje isti kao i prethodnih godina.

Mondo

Kako su naveli u  nadležnom ministarstvu imajući u vidu izražene potrebe nastavnika verske nastave i još uvek nerešen radno-pravni status ovih nastavnika od 2001. godine, Ministarstvo je donelo odluku da u školskoj 2020/2021. godini omogući formiranje grupa za obavezne izborne predmeta na način kako je to rađeno u prethodnim školskim godinama.

"To znači da će se doneto Stručno uputstvo za formiranje odeljenja i grupa za 2020/2021. godinu primenjivati tako što će se veličina grupa za versku nastavu i građansko vaspitanje odobravati već u prvom stepenu, na nivou školskih uprava tako da se obezbedi da najveći broj ovih nastavnika zadrži postojeću normu, odnosno da se ne smanjuje broj odobrenih grupa“, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Iz tog Ministarstva poručuju da će u toku naredne školske godine biti razmotrene mogućnosti da se po rešavanju radnog statusa nastavnika verske nastave predvide dodatni modeli i prostor za njihovo angažovanje u radu škole, u okviru sistemskih projekata i novih organizacionih rešenja u vidu obogaćenog jednosmenskog rada, sa ciljem povećanja vaspitne funkcije škole.

Sve škole i školske uprave su obaveštene o ovoj odluci, koja će primenjivati u finansiranju rada škola od 1. septembra 2020. Godine, kažu u Ministarstvu.

Veroučitelji iz Zemunske gimnazije Darko Radovanović kaže za MONDO da je odluka obradovala sve njegove kolege, jer bi u slučaju najavljene promene, odnosno načina formiranja grupa, fond časova bio prepolovljen, a time i potreba za tolikom brojem predavača.

"Oko 1.000 ljudi bi ostalo bez posla. Zaista nam nije lako, tražili smo I prijem kod poatrijarha, ali zbog ove situacije oko epidmije to nije bilo moguće. Znate, jedan čas je pet posto fonda, dva časa 10 posto. Mi recimo u Zemunskoj gimnaziji imamo 40 časova, dva čoveka po 20. U slučaju primene tog najavljivanog postupka formiranja grupa ostalo bi samo 20 časova, što znači da bi jedan veroučitelj ostao bez posla” objasnio nam je Radovanović.

On kaže da se čak 19 godina čeka da veroučlitelji konačno imaju status zaposlenih u školama i da to i dalje ostaje muka i nerešen problem.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.