Grupa od oko 350 lekara okupljenih u neformalnoj grupi "Ujedinjeni protiv kovida“ u otvorenom pismu Vladi Srbije i ostalim nadležnim institucijama ogradila se od republičkog Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 i zatražila njegovu smenu, navodeći da se Srbija našla u javno-zdravstvenoj katastrofi.
Članica Kriznog štaba dr Kisić Tepavčević ocenila je danas da svako ima pravo na svoje mišljenje i podsetila da u Srbiji ima 33 hiljade lekara a da među 350 potpisnika nije videla nijednog koji ima kompetencije kada su zarazne bolesti u pitanju.
"Kolege koje su potpisale tu izjavu, pretpostavljam da se razumeju i da imaju kompetencije kada su zarazne bolesti u pitanju. Istina, među njima nema ni epidemiologa ni infektologa ni imunologa, i mahom su sa privatnih klinika, ali su ipak našli za shodno da iznose kritike", rekla je ona na konferenciji za medije i dodala da kritike i diskusija treba da postoje ali da moraju da budu produktivne.
"Mi nismo čuli nikakve konkretne predloge. Najlakše ke kritikovati, ali nikakav konkretan predlog nismo dobili. Mi smo otvoreni za svaku pomoć i podršku i uvek smo spremni za takvu diskusiju, ali ništa konkretno nije stiglo", ponovila je ona.
Dr Kisić Tepavćević je rekla i da su brojni potpisnici otvorenog pisma Vladi Srbije kontaktirali Krizni štab u želji da povuku svoj potpis jer, kako je rekla, nisu razumeli šta potpisuju.
Lekari iza otvorenog pisma zahtevaju da se formira novi Krizni štab i u pismu navode da su se odlučili za javno istupanje "jer ne vide drugo rešenje za javno-zdravstvenu katastrofu u kojoj se naša država nalazi“, povodom epidemije korona virusa, kao i da ih na to obavezuje i Hipokratova zakletva i opšta etika.
"Potpuno popuštanje protivepidemijskih mera u predizbornom periodu (mitinzi, utakmice, turniri, proslave) dovelo je do gubitka kontrole nad epidemiološkom situacijom i to se nikako ne može opravdati stručnim motivima“, ocenili su oni.
Dr Kisić je oštro reagovala na to pisanje, navevši da su sve mere donete u skladu sa indikatorima i dokazima, transparetno i bez sakrivanja.
U jednom momentu, pre donošenja ovih mera, sve kovid bolnice su bile zatvorene i imali smo sporadične slučajeve, ne samo kod nas već i svuda u svetu, rekla je ona.
Da li je popuštanje mera u celom svetu dovelo do transmisije? Jeste, ali su i tada na snazi bile preporuke. Niko nije mogao da se zarazi ako nije bio u neposrednom kontaktu sa nosiocem i nije nosio mere zaštite. Jeste svima lakše da nam se propišu pravila ponašanja, ali je na nama da odredimo da li ćemo ih i koliko poštovati, rekla je dr Kisić Tepavčević.
"Lakše je da je neko drugi kriv, ali ovde svi snosimo odgovornost", rekla je ona i naglasila da je Krizni štab u svakom momentu svaku odluku donosio na osnovu dokaza i indikatora.
"Radili smo najbolje za zdravlje našeg naroda", rekla je ona i odbacila kritike da je Krizni štab izgubio kontrolu nad epidemiološkom situacijom.
"Nismo izgubili kontrolu nad epidemiološkom situacijom", rekla je dr Darija Kisić Tepavčević.
"NIJE ŠVEDSKI MODEL, VEĆ NAŠ, RADIMO ZA ZDRAVLJE NARODA"
"NISMO IZGUBILI KONTROLU NAD SUTUACIJOM"
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.