Prema zvaničnim podacima, 4,75 tona narkotika, zaplenjeno je samo od početka ove godine, a kako stručnjaci naglašavaju, najrizičnija grupa koja može podleći pritisku uzimanja droge su tinejdžeri, piše "Blic".
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je povodom Međunarodnog dana svesnosti o predoziranju drogom rekao da ne postoje "lakše i teške" droge, već da su sve one podjednako opasne po život ljudi, a po najviše mladih osoba, tačnije tinejdžera.
Sa njim se slaže i direktor Kancelarija za borbu protiv droga, Milan Pekić, koji naglašava da svaka vrsta narkotika može biti nositi sa sobom smrtne posledice.
Tokom prethodne dve godine, u Srbiji je bilo nekoliko slučajeva predoziranja koji su šokirali javnost. U većini ovih slučajeva, droga je uzimana na žurkama od lokalnih dilera, a mladi su umirali upravo od tableta ekstazija u kombinaciji sa drugim vrstama narkotika ili tableta.
"Svakako je da su mladi, tačnije tinejdžeri najrizičnija grupa koja može podleći pritisku uzimanja droge. Sitni dileri pronalaze put do mlade osobe, povodljive koja bi mogla da počne redovno da konzumira narkotik koji oni prodaju. Svako nuđenje droge je zapravo stvaranje profita koji donosi novac", ispričao je Milan Pekić za "Blic".
Prevencija kod mladih u Srbiji, ali i širom sveta, je ključna u borbi protiv narkomanije, tačnije kako je Pekić objasnio, bitno je da pokažemo svima koji su neupućeni kolike posledice može da ostavi samo jedno uzimanje narkotika po ljudsko zdravlje.
"Osoba nikada ne može da zna šta se nalazi u jednoj tableti ekstazija, sa čime ona može da bude pomešana. Oni koji prave drogu gledaju da dobiju na količini i tako uzmu više novca, a na taj način samo jedna tableta može da bude smrtna za korisnika", kaže Pekić.
Ono što svakako tokom prevencije treba da se prikaže mladima, jeste to da sintetičke droge ubijaju sve ćelije mozga koje ne mogu nikada da se regenerišu i time ostavljaju trajne posledice.
Ukoliko pogledamo po zastupljenosti droge, Srbija, ali i ceo svet, prednjači u konzumiranju marihuane koja kod nas stiže raznim putevima, a veoma često se i gaji i proizvodi upravo u našoj zemlji.
"Droge koje najčešće prolaze kroz Srbiju, koja je inače tranzitna zemlja pri čemu i kod nas ostaje određena količina droge, jeste svakako marihuana, kokain i sintetička droga koja uglavnom dolazi iz Holandije", navodi Pekić.
"Ovo je za pamćenje"
Različiti su putevi i trikovi kojima se služe dileri kako bi pridobili svoju sledeću "žrtvu", a oni najčešći jesu lažni stimulsi kako je droga dobra za njih, kako "će im biti mnogo lepo kada je uzmu".
"Dešava je čak da u društvu kruže priče kako je određena droga dobra za pamćenje, onda mladi iz neznanja, ali i radoznalosti uzimaju kako bi potvrdili informacije koje dobiju. Takođe, tu su i razna nagovaranja drugara: 'Ajde uzmi biće ti bolje na žurci', i to onda više nema granicu", priča Pekić.
Svi koji jednom probaju droga bez sumnje mogu se nazvati zavisnici, ne postoji tačno koliko puta nedeljno, dnevno ili mesečno se uzima droge - svako je zavisnik ko uzme drogu više od jednog puta. Mladi sebe opravdavaju izrazima: "Ja to uzimam samo kada su neke žurke", a jedina stvar koja zapravo njih može da spase je lečenje.
Kako napominje Milan Pekić, porodica "igra" ključnu ulogu u prevenciji deteta od uzimanja narkotika, ali i ukoliko dete postane zavisnik.
"Porodica mora sve vreme biti uz njih, zapravo prepoznati da njihovo dete ima problem. Ne sme nikoga da bude sramota zbog toga jer to može uvući porodicu u samo veći problem. Tako dolazimo do onoga da ljudi gube imovinu i postaju socijalni slučajevi jer su hteli da otplate dugove svojoj deci", naglašava Pekić.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.