Društvo

SRPSKA SELA IZUMIRU I PRODAJU SE! Naroda nema, industrija je stala, ko da obrađuje zemlju?

Autor Dušan Ivković

Srpska sela na samrtnoj postelji počela su da povlače očajničke poteze ne bi li preživela – prodaju se.

Izvor: Rina

Takva situacija zadesila je selo Brezna kod Gornjeg Milanovca, gde jedan meštanin prodaje centar tog mesta. To je samo jedna kap u moru problema, a rešenja može da pruži samo država.

Кao i mnoga druga sela u Srbiji, Brezna je samo bleda senka onoga što je nekada bila. To najbolje pokazuje slučaj Milivoja Filipovića, meštanina koji je pre nekoliko godina kupio centar tog sela u nameri da ga sačuva.

Lepa sela – lepo se prodaju

„Ovo je nekada bio centar života. U poštu je stizalo na stotine pisama godišnje, a još uvek očuvani stoje sefovi i direktorske fotelje. Ne gledam da zaradim na tome, prodajem po istoj ceni, samo hoću da se uverim da će ovaj simbol sela otići u prave ruke“, rekao je Milivoje za RINU.

Meštani sela saglasni su sa Milivojem da je na prodaju simbol Brezne, koji ujedno predstavlja i sudbinu srpskog seljaka.

„Ovo je nekada bio uspešan voćarski kraj, do pre 10 godina ovde je bilo puno ljudi. Imao si s kim i da popričaš i da popiješ rakiju. Toga više nema i ostale su nam samo napuštene građevine kao spomenik da svedoče o tom vremenu“, kazao je Mihajlo Nikolić, meštanin tog sela.

Odumiranje srpskih sela – prodaju se i na doboš

Sociolog prof. dr Srđan Šljukić rekao je za Sputnjik da je situacija u Brezni drastičan primer problema odumiranja srpskih sela koji ukazuje na dve stvari – tešku demografsku situaciju u selima i neophodnost delovanja države u rešavanju tog problema.

Šljukić ističe da migracije iz sela u grad postoje oduvek i da nisu svojstvene samo za našu zemlju, već da se događaju svuda gde su nastupile modernizacija i industrijalizacija. Zbog toga sela trpe ozbiljne demografske posledice – mladi odlaze, pa ostaje samo staro stanovništvo.

„Stanovništvo jedne zemlje obnavlja se, pre svega, od stanovništva iz seoskih predela. Gradsko stanovništvo ne obnavlja samo sebe, njemu uvek treba dotok stanovnika. Taj dotok ide sa sela. Ako je priraštaj u selu mali, onda je celo društvo u problemu. Stanovništvo se ne reprodukuje i broj stanovnika opada. To je jedan od naših najkrupnijih problema“, napominje Šljukić.
Iako je Milivojev čin ocenio kao herojski, Šljukić je ukazao na to da individualni poduhvati daju kratkoročno rešenje, te da dugoročno mora da pronađe država.

„On sam ne može ništa da reši, već država mora da preduzme mere i pokuša da stanovništvo zadrži na selu tako što će da uslove života na selu, koliko god je to moguće, približi onima u gradu. Da na selu možete da nađete posao, imate infrastrukturne projekte koji bi rešavali osnovna pitanja zajedničkog života“, ističe Šljukić.

On je napravio razliku između seljačke i industrijske poljoprivrede i naglasio da je ključno da se pomogne ovoj prvoj, odnosno ljudima kojima je poljoprivreda način života, a ne biznis.

(Mondo/Sputnik)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Tagovi