Krizni štab Vlade Srbije za borbu protiv korona virusa obratio se javnosti sa najnovijim informacijama.
Prema najnovijim informacijama, u Srbiji je do 30. oktobra u 15 časova zaraženo još 1.545 osoba od 11.004 testiranih, a nažalost, preminulo je još petoro zaraženih.
Doktorka Darija Kisić Tepavčević saopštila je da se u privremenoj bolnici u Areni nalazi 121 pacijent, od čega je 23 primljeno u poslednja 24 sata.
"Od 1. septembra je potvrđeno 313 slučaja kovida u školama. Samo protekle nedelje je bilo 156 novih slučajeva. Imamo trend rasta, ali većina slučajeva je sporadična jer se infekcija dogodila van škole", rekla je Kisić Tepavčević i dodala da je najviše inficiranih đaka u Beogradu.
Virus je prema njenim rečima potvrđen i kod 120 korisnika i zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite širom zemlje.
Prema iznetim podacima, najviše zaraženih danas je registrovano u Beogradu - 796. Broj novih slučajeva raste i u Novom Sadu u kojem je 111 novoobolelih, Kragujevcu 52, Valjevu 44, Kraljevu 41, Nišu 29, Požarevcu 23 i Loznici 21. Ostali gradovi imaju manje od 20 novozaraženih. Ukupno je u Srbiji registrovano 43.137 potvrđenih slučajeva kovida-19.
Komandant vojne kovid bolnice na Karaburmi dr Ivo Udovičić rekao je da je situacija u toj bolnici veoma teška.
"Pacijenti su sa teškom kliničkom slikom i bez kiseonika ne mogu da žive, trenutno je 11 pacijenata životno ugroženo. Imamo dosta tešku situaciju, korona nam je ušla u bolnice. Bolnice su se otvorile između dva pika ili talasa za pacijente koji zahtevaju hirurgiju, kao i za hematološke, hronične pacijente... Oni su tada iskoristili zakonsko pravo da se leče, ali ušli smo u treći talas koji će biti duži i veći nego prehtodna dva i sada ne znamo kako da lečimo ove ljude. Nemoguće je zaustaviti koronu da ne uđe u bolnice, ući će bilo preko osoblja bilo preko pacijenata. Svako od nas u svakom trenutku može biti pozitivan", upozorio je Udovičić.
Na pitanje o kaznenoj politici koja bi mogla da se primenjuje na one koji ne poštuju mere, dr Kisić je rekla:
"Nisam za kaznenu politiku, ali ako je to način da ne prenosimo infekciju, da ne umiremo, onda očigledno to jeste rešenje, ali ja nisam za to", rekla je Kisić Tepavčević.
Na respiratorima se trenutno nalazi 47 pacijenata.
Do sada je ukupno potvrđeno 43.137 slučajeva korone u Srbiji, dok je broj preminulih 809.
Od početka epidemije testirano je ukupno 1.329.100 uzoraka.
Zbog povećanja broja zaraženih dosta se govori o pooštravanju mera, a član medicinskog Kriznog štaba dr Branislav Tiodorović ranije danas govorio je o mogućem uvođenju novih mera:
"Nalazimo se u situaciji gde ćemo morati da razmišljamo svaki dan o tome, ceo Krizni štab koji se time bavi, i ekonomski i medicinski deo. Bez ekonomije nema ni zdravlja, to je svakome jasno. U periodu od mesec dana ćemo verovatno biti u razmišljanju o merama, ali mislim da neće biti nekih drastičnijih, da nam zatvaranje kao u Francuskoj nije neophodno. Može se desiti da imamo delimično zatvaranje, tamo gde se nisu poštovale mere da se zatvaraju lokali i slično, a u sredinama u Srbiji gde se mere poštuju i sve funkcioniše, tu ne treba koristiti sve mere. Moraćemo da različito postupamo".
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo)