Naime, jedna od njih je nije nosila, druga jeste, te je zbog potpuno različitih stavova po tom pitanju njihva svađa umalo eskalirala u fizički sukob.
"Egocentrični skote, treba da se lečiš... To je poremećaj. Stoka si zato što ne nosiš masku, kad ti umre neko tvoj bližnji, onda ćeš shvatiti. A i da nije tako, iz pristojnosti bi nosila masku. Sediš prekoputa mene, emituješ to!", poručila je između ostalog starija žiteljka Beograda, povremeno koristeći bujicu psovki upućenoj devojci koja je sedela prekoputa nje u autobusu.
Sa druge strane, devojka koja masku nije nosila adekvatno, a kojoj su ove reči gospođe preko puta i bile namenjene, mirno je odgovarala, nimalo uzbuđena, i još je sve to snimala mobilnim telefonom.
"Nisam ja stoka, to je vaše mišljenje. Ne nosim je i ja ću da platim kaznu, ne vi. Iz pristojnosti je nosim, imate i drugih varijatni. Ima i drugih ljudi bez maske, ustvari, ja i nisam. Emitujem vas jer me vređate i nemam nameru da padnem na vaš nivo. Evo vam kontorle, žalite se njima", nakon čega je zamolila kontrolore Bus plusa da "smire gospođu jer je vređa".
Nakon više od dva minuta svađanja, umešali su se i ostali putnici u autobusu, kao i sami kontolori, te je svađa umalo eskalirala u fizički sukob.
Od sledeće nedelje, rigoroznije mere
Od sledeće nedelje verujemo da će ipak svi nositi maske tamo gde su obavezne, a gradski prevoz je jedno od takvih mesta. Naime, podsetimo, Skupština Srbije bi 10. novembra trebalo da usvoji izmene dva ključna zakona koja će omogućiti naplatu kazni za one koj ne nose maski, ali i za nepoštovanje drugih epidemioloških mera, i to na licu mesta, bez suđenja, kao što je slučaj sada. Konkrento za one koji ne nose maske kazna će biti 5.000 dinara.
Trenutno kazne za nepoštovanje protivepidemioloških mera mogu da izriču samo republički sanitarni inspektori, kojih na teritoriji cele Srbije ima svega 140.
Izmenama zakona deo njihovih ovlašćenja dobiće i gradski komunalni inspektori i komunalni milicajci, koji će moći da kontrolišu i sankcionišu nenošenje maske ili nepoštovanje fizičke distance u otvorenom i zatvorenom prostoru. To konkretno znači da će kada se izmene zakona usvoje u Skupštini, komunalni milicajac ili gradski komunalni inspektor (turistički, ekološki, tržišni...) moći da napiše na licu mesta kaznu od 5.000 dinara svakome ko, recimo, u zatvorenom prostoru ne nosi masku ili ne poštuje propisanu fizičku distancu.
Ko dobije kaznu zbog nenošenja maske u zatvorenom prostoru, ima mogućnost da odmah ili u roku od osam dana plati upola manje (2.500 dinara) dana ili podnese zahtev za sudsko odlučivanje u tom roku.
Ako lice ne plati kaznu u roku od osam dana ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje, u sud stiže konačan nalog na izvršenje. Takav nalog izvršava se tako što se kažnjenom obustavi deo zarade preko poslodavca, blokira račun do naplate kazne ili se izrečena novčana kazna menja za rad u javnom interesu (osam sati rada u javnom interesu za 1.000 dinara) ili kaznu zatvora po principu jedan dan zatvora jednak kazni od 1.000 dinara.
Za nepoštovanje protivepidemioloških mera
50.000-150.000 dinara za fizičko lice
50.000-500.000 dinara za pravno lice
50.000-150.000 dinara za ovlašćeno lice u pravnom licu
50.000-150.000 dinara za preduzetnike
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.