Oko 1.100 komunalnih inspektora i 500 komunalnih milicajaca proći će najkasnije do 24. novembra obuku o novim ovlašćenjima koja su dobili prošlog petka kada su stupile na snagu izmene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
Nakon te obuke komunalni inspektori i milicajci moći će još efikasnije da sprovode mere Kriznog štaba što, između ostalog, znači kažnjavanje svakog ko ne nosi masku u zatvorenom prostoru ili ne poštuje fizičku distance.
Prvog vikenda nakon što je stupio na snagu takozvani korona zakon komunalni inspektori i milicajci bili su na terenu zajedno sa sanitarnim inspektorima. Recimo, u Beogradu su u noći između subote i nedelje kontrolisali oko 150 objekata, a pojedine i zatvorili zbog nepoštovanja protivepidemioloških mera. Tako su stavili katanac na kafić “Mag” u Karađorđevoj ulici. Ipak, pravi obračun komunalnih inspektora i milicajaca sa neodgovornima u borbi protiv pandemije kovida-19 očekuje se tek kada “komunalci” u organizaciji Ministarstva zdravlja prođu obuku o novim ovlašćenjima na osnovu izmena zakona.
U Ministarstvu zdravlja ističu da će sve pripreme u vezi sa obukom komunalnih inspektora i milicajaca biti završene koliko već danas.
"Aktivnosti oko organizacije obuka krenule su tokom vikenda i podeljene su u tri grupe. Prvo se radi evidencija i registracija lokalnih komunalnih inspektora i komunalnih milicajaca na sajtu Nacionalne akademije za javnu upravu i u dokumentaciji načelnika upravnih okruga. Rok za završetak tih aktivnosti je danas u 13 sati. Drugo, formiran je programski odbor koji pravi program obuke i pratećih materijala. Treće, definiše se raspored obuke i za prevače i za polaznike. Rok za to je danas do 17 sati" naglašavaju u Ministarstvu zdravlja koje je i predložilo usvojene Izmene zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
U Beogradu najgora situacija, tu prvo i kreću obuke
Kako kažu u ovom ministarstvu, obuka za sve komunalne inspektore i milicajce biće završena u narednih osam dana.
"Raspored obuke biće određen prema prioritetima. Beograd će prvi proći obuku zbog najteže epidemiološke situacije. Inače, planirano je da obuka traje pet radnih dana za ukupno oko 1.100 komunalnih inspektora i 500 komunalnih milicionera širom Srbije. Rok za završetak svih obuka je 24. novembar" podvlače u Ministarstvu zdravlja.
Koja sve ovlašćenja imaju
Izmenama zakona komunalni inspektori i komunalni milicajci mogu da kontrolišu i sankcionišu nenošenje maske ili nepoštovanje fizičke distance u otvorenom i zatvorenom prostoru.
To konkretno znači da komunalni milicajac ili gradski komunalni inspektor (turistički, ekološki, tržišni…) može da napiše na licu mesta kaznu od 5.000 dinara svakome ko, recimo, u zatvorenom prostoru ne nosi masku ili ne poštuje propisanu fizičku distancu.
Takođe, gradski komunalni inspektor ili komunalni milicajac može na licu mesta da piše kaznu pravnom licu ukoliko, primera radi, u ugostiteljskom objektu ne postoji dovoljan razmak između stolova ili u odnosu na kvadraturu ima više gostiju nego što je dozvoljeno. Novčane sankcije za pravno lice se kreću od 50.000 do 300.000 dinara.
Inače, gradski komunalni inspektori i komunalni milicajci nemaju izmenama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti sva ovlašćenja sanitarnih inspektora već samo ona koja ne zalaze u struku medicine.
To jest sankcionisaće one prekršaje protivepidemioloških mera koje su vidljive i okom laika. Primera radi, moći će da kažnjavaju i noćne klubove zbog organizovanja žurki gde je, odmah na prvi pogled, jasno da niko ne nosi ni masku niti poštuje fizičku distance.
Ako se ima u vidu da samo u Beogradu ima oko 370 komunalnih milicajaca i da je u prethodna tri meseca u akcijama kontrole protivepidemioloških mera učestvovalo 53 različtih gradskih inspektora u prestonici jasno je da će republički sanitarni inspektori sada imaju veliko pojačanje. Podsećanja radi, gradski inspektori do sada su mogli da kažnjavaju samo zbog nepoštovanja radnog vremena i to na osnovu Zakona o ugostiteljstvu.
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.