Vremena za čekanje nema: Ako za dan-dva ne bude smanjivanja broja obolelih od kovida 19, moraju se dodatno pooštravati protivepidemijske mere, da ne bismo došli u situaciju da epidemija izmakne kontroli, da bolnice ne mogu da prime obolele i da dnevno imamo više od 50 preminulih.
Razmišljajući nekoliko koraka unapred o tome gde može da nas dovede visok trend zaražavanja, koji belećimo več danima, profesor Mijomir Pelemiš, infektolog i član Kriznog štaba otkriva da su upravo to razlozi što je juče zvanično zatražio da se sednica Kriznog štaba održi hitno, pa je ona zakazana za petak u 9 časova.
"Ne smemo čekati da prođe 14 dana da bismo analizirali efekte oročenih mera, da li je ovo uspelo ili nije. Mnogo pre 1. decembra, već danas ili sutra, moramo da analiziramo i to ne efekte mere, nego epidemiološku situaciju, i ako ne vidimo poboljšanje da odmah pooštrimo mere", objašnjava profesor Pelemiš.
On kaže da je članovima medicinskog dela Kriznog štaba, koji su mnogo pre nego što je od utorka skraćeno radno vreme ugostiteljskih i trgovinskih objekata do 21 sat insistirali da se oni zatvaraju u 18 sati, svejedno da li ti objekti rade do 18 ili 21 sat ako se poštuju protivepidemijske mere.
Zaoštravanje mera moglo bi da znači dodatno skraćivanje radnog vremena ugostitelja i trgovaca, preorijentaciju na rad od kuće, ograničavanje broja ljudi u javnom prevozu i povećanje distance, što bi onda značilo da u lokalima mora da se obezbedi više od sadašnja četiri metra kvadrata po čoveku.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo/Novosti)