Kako se epidemiološka situacija u celoj zemlji zaoštrava mnoge lokalne samouprave su odlučile da se samostalno suoče sa korona virusom te se neretko uvodi i vandredna situacija kao i dodatne mere opreza, a neke od njih su, da kažemo, interesantne.
Na teritoriji cele Srbije uvedene su mere obaveznog nošenja maski u zatvorenim prostorijama, zabrana okupljanja za više od pet ljudi kao i skraćenja radnog vremena svih ugostiteljskih objekata, prodavnica i svega osim apoteka, benzinskih pumpi i dostava hrane.
Mera skraćenja radnog vremena do 21 sat je najnovija preventiva koju je donela Vlada Srbije i kako je najavila premijerka Ana Brnabić, oročena je na dve nedelje, posle čega će se utvrđivati rezultati.
Ovo su mere koje važe za sve opštine na teritoriji naše zemlje, međutim, lokalne samouprave imaju slobodu da uvedu i dodatne mere ako epidemiološka situacija u tom području diktira tako. Već desetine opština u Srbiji su uvele vanrednu situaciju, a Novi Sad je jedan od prvih koji je uveo pooštrene preventive.
Ne možeš da jedeš ispred šaltera
Gradski štab za vanredne situacije Novog Sada doneo je četiri nove naredbe. Tom novom naredbom obavezuju se taksi vozači i korisnici na obavezno korišćenje zaštitnih maski prilikom pružanja usluga taksi prevoza na teritoriji Novog Sada, s tim da korisnici usluga ne mogu koristiti prednje sedište u taksi vozilu.
Privredni subjekti koji obavljaju ugostiteljsku delatnost obavezuju se da u svim ugostiteljskim objektima, baštama i drugim objektima gde se vrši prodaja robe i pružanje usluga, rasporede stolove tako da obezbede distancu od najmanje dva metra između njih, pri čemu za jednim stolom ne može biti više od četiri lica, izuzev ukoliko se radi o članovima iste porodice.
Oni koji obavljaju delatnost kao noćni klubovi, su u obavezi da ulazak u noćni klub omoguće isključivo uz prodaju/podelu ulaznica koje su numerisane brojevima od 1 do dozvoljenog broja lica koja istovremeno mogu biti prisutna u objektu.
Naredbom se zabranjuje i konzumacija hrane i pića ispred ugostiteljskih objekata iz kojih se vrši šalterska prodaja hrane putem šaltera. Novom naredbom, određeno je i vreme dnevnog i noćnog odmora u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama, na teritoriji Novog Sada, i to u periodu od 16.00 časova do 5.00 časova narednog dana.
Privredni subjekti koji obavljaju delatnost u trgovinskim delatnostima su u obavezi da ograniče broj lica koja mogu biti istovremeno prisutna u objektu tako da na svaka četiri metra kvadratna može biti prisutno jedno lice.
Nešto ranije Novosađani su zatvorili bazene, spa i velnes centre...
Zabranjeno pušenje i vikanje
Na sednici Štaba za vanredne situacije opštine Kula održanoj u subotu donete su nove naredbe na osnovu aktuelne epidemiološke situacije.
U Kuli se u ugostiteljskim objektima broj gostiju za stolom ograničava na dva i zabranjeno je pušenje u zatvorenom delu objekta. Nalaže se i da se redovno vrši dezinfekcija ugostiteljskog objekta, kao i da se obezbedi dezinfekciono sredstvo na svakom stolu za goste.
Nošenje maski je obavezno u svim ugostiteljskim objektima i u zatvorenom i na otvorenom za sve zaposlene i za goste, osim u slučaju kad uzimaju hranu ili piće. Nova mera je i ograničavanje nivoa buke ispod 40 decibela kako bi se izbeglo vikanje i glasan govor prisutnih u objektu.
U Rumi ugostiteljima prepolovljena zakupnina
Štab za vanredne situacije u Rumi doneo je takođe neke strože mere prevencije širenja virusa, a uvedeno je i vanredno stanje. Radno vreme ugostiteljskih objekata na teritoriji ove vojvođanske opštine skraćeno je na 21 sat i pre nego što je tu odluku donela Vlada Srbije za celu državu.
Zanimljivo je da je ugostiteljskim objektima u Rumi data preporuka da alkohol gostima mogu da toče samo do 20 sati. Takođe, zakupnina za vlasnike ugostitetljskih objekata počev od novembra pa do kraja vanredne situacije umanjena je za 50 odsto.
U Rumi su zabranjene sve manifestacije, a sportska takmičenja se održavaju bez prisustva publike. Naređena je i dezinfekcija zgrada, trgova i pijaca.
Zatvoreni bazeni u Irigu
U oštini Irig je uvedeno vanredno stanje, ali su i pooštrene neke od mera, a sve u skladu sa epidemiološkom situacijom kao i lokalnim prilikama. Pa je tako u ovoj opštini zabranjeno ići na bazen. Zašto? Pošto se popularna Vrdnička banja nalazi u okviru opštine Irig lokalna samouprava nije želea da rizikuje sa velikim brojem okupljanja na bazenima ove banje.
Takođe, kako je u Rumi samo preporuka da se alkohol ne sme točiti posle 20 sati, u Irigu je to naredbom zabranjeno. Zabranjena je živa muzika i na otvorenom i zatvorenom, pušenje u zatvorenim prostorijama, ali i muzika je stišana na 40 decibela kako bi se smanjilo vikanje.
Vanredne situacije i nove mere u Šidu i Nišu
Opštine Šid i Niš proglasile su danas vanrednu situaciju zbog pogoršanja epidemiološke situacije.
U Šidu su donete mere koje podrazumevaju nošenje maski, ne samo u zatvorenom, već i na otvorenom prostoru, zatim da radno vreme svih objekata osim apoteka, benzinskih pumpi, dostave hrane može biti najkasnije do 21 čas a otvaraju se narednog dana od 5 časova. mKako se navodi u odluci koju je potpisao predsednik opštine Zoran Semenović, svi uslužni objekti moraju da odrede odgovorno lice koje će biti zaduženo za striktno sprovođenje preventivnih mera u skladu sa odlukama republičkog kriznog štaba.
Grad Niš proglasio je vanrednu situaciju zbog ozbiljne epidemiološke situacije i ona će trajati do 1. decembra, uz mogućnost da ona bude produžena, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare, a nove stože mere će biti donete sutra nakon sednice republičkog Kriznog štaba.
"Moglo bi se razgovarati o tri nove mere i to: o daljem skraćivanju radnog vremena prodavnica i ugostiteljskih objekata, zatim o prelasku na rad od kuće u većini firmi, uz obaveznu potvrdu za vrtiće da roditelji dece moraju da budu na svom radnom mestu - objasnio je epidemiolog Branislav Tiodorović" prenosi Jugmedia.
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.