ZATVARAJU SE U 18h KAFIĆI, RESTORANI... A PRODAVNICE? Evo koji objekti će imati "produženo" radno vreme

Vlada usvojila set mera koje će biti na snazi 10 dana od utorka, pa u javnom prevozu ne sme biti gužve, a maska je obavezna i na otvorenom kada se ne mogu izbeći kontakti.

Mondo/Georgi Mitev Šantek ilustracija

U Srbiji je za 24 sata zaraženo 5.774 građana, a umrlo 28! U bolnicama je 6.071 pacijent, a na respiratoru rekordnih 209. Vlada Srbije usvojila je juče set novih mera koje će biti na snazi 10 dana od utorka, a koje, između ostalog, podrazumevaju i da će restorani, kafići, kladionice i tržni centri raditi skraćeno do 18 sati.

Međutim, radno vreme NIJE skraćeno do 18 časova za prodavnice prehrambene robe (do 21 čas), apoteke i benzinske pumpe (usluge točenja goriva).

Nove mere propisuju i da u javnom prevozu ne sme biti gužve, da od kuće radi svako ko može, maska je obavezna u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom kada se ne mogu izbeći međusobni kontakti, a zabranjena su sva javna okupljanja više od pet osoba, i na otvorenom i u zatvorenom.

NEMA ZATVARANJA ŠKOLA

"Broj zaraženih unutar obrazovnog sistema se povećava, ali trenutno među decom u predškolskim i školskim ustanovama udeo pozitivnih ne prelazi dva odsto", rekao je ministar prosvete Branko Ružić.

Od ove mere izuzeti su radne organizacije, školske ustanove, prodavnice, tržni centri i slični objekti, za koje važi propisano ograničenje broja prisutnih osoba u svakom trenutku u odnosu na kvadraturu objekta od minimum četiri kvadratna metra po osobi - saopštila je Vlada.

Najavljene su stroge kontrole nošenja maske u javnom prevozu, uz ograničenje maksimalnog broja putnika u vozilu na polovinu deklarisanog kapaciteta, kao i kontrole sprovođenja kućne izolacije i karantina (samoizolacije).

Mere su oročene na 10 dana, nakon čega će biti iznova razmotrene.

Nove mere

1. Skraćenje radnog vremena do 18 časova restoranima, kafićima, barovima, klubovima, kladionicama i tržnim centrima

2. Obavezno nošenje zaštitne maske u zatvorenom i na otvorenom gde se ne mogu izbeći međusobni kontakti

3. Zabrana svih javnih okupljanja više od pet osoba u zatvorenom i na otvorenom (izuzete su radne organizacije, školske ustanove, prodavnice, tržni centri i slični objekti, za koje važi minimum četiri m2 po osobi)

4. Omogućavanje rada od kuće svim zaposlenima kod kojih to radni proces dopušta

5. Stroga kontrola nošenja zaštitne maske u vozilima javnog prevoza, uz ograničenje maksimalnog broja putnika u vozilu na polovinu deklarisanog kapaciteta vozila

6. Stroga kontrola sprovođenja kućne izolacije, kućnog karantina (samoizolacije) i svih ostalih protivepidemijskih mera koje su na snazi

7. Mere oročene na 10 dana

Zlatibor Lončar, ministar zdravlja, rekao je posle sastanka s direktorima kovid bolnica da će gradski prevoz biti pojačan da bi bile manje gužve, a da autobusi, kada se popune sa 50 odsto putnika, neće stajati na stanici dok se ne raščisti gužva. Osnovni problem zdravstvenog sistema, istakao je, jeste nedostatak bolničkih mesta, posebno u Beogradu, pa se lakši pacijenti šalju čak i u Niši u Kragujevac:

"Jedna od mera je i da se omogući svima koji mogu da rade od kuće da rade od kuće, kako bi se smanjili kontakti u firmama, ali i gužve u gradskom prevozu."

Imunolog dr Srđa Janković rekao je da je medicinski deo kriznog štaba predložio Vladi da svi objekti, osim prehrambenih radnji, apoteka i pumpi, rade do 17 časova. Epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da nema više odstupanja i da mere moraju da se poštuju.

"Lekarski deo kriznog štaba je predlagao i da se pređe na onlajn nastavu, posebno za srednje škole, u periodu od nedelju dana."

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(MONDO/Kurir)