ZAVRŠENA SEDNICA KRIZNOG ŠTABA: Srbija će uživo saznati kakav vikend nam predstoji!

Sednica Kriznog štaba za borbu protiv korone na kojoj se očekuje donošenje novih mera je gotova.

Sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa završena je posle nepunih sat vremena, a odluke će biti saopštene na redovnoj konferenciji za novinare u 15 sati.

To je novinarima u Palati Srbija rečeno iz kabineta premijerke Ane Brnabić.

Dosadašnje restriktivne mere, koje su prvobitno važile do 15. decembra, ističu danas, a članovi kriznog štaba su na današnjoj sednici razmatrali epidemiološka sitaucija, da li su dosadašnje mere dale rezultate, kao i eventualno uvođenje novih ili ublažavanje postojećih mera.

Prema najavama medija, Krizni štab bi mogao da donese odluku o ublažavanju određenih mera, pre svega, onih koje se odnose na produženje radnog vremena tržnih centara, frizerskih i kozmetičkih salona radnim danima i za vikend.

Članovi Kriznog štaba raspravljali su o liberalizaciji postojećih mera. Kada je to u pitanju, medicinski i ekonomski deo Kriznog štaba nalaze se na različitim polovima.

"Sednice Kriznog štaba nisu ni malo prijatne. Neko čuva privedu, neko zdravstveno. Medicinski aspekt je sasvim durgačiji od politčkog i ja ne vidim da je uopšte moguće drugačije. To je prirodna pozicija. Iz toga izlazi: Videćemo", rekao je dr Predrag Kon juče komentarišući današnje zasedanje Štaba i eventualne mere koje će biti donete.

Rasprava o potencijalnoj liberalizaciji pojedinih mera je u foksu javnosti posebno zbog činjenice da u ovaj petak ističe rok koji je određen za ograničenje rada ugostiteljskih i većine trgovisnkih objekata do 17 sati, a vikendom im je potpuno zabranjen rad.

Dr Kon: Nema šanse

Ipak, u danima za nama mogli smo čuti različita mišljenja o tome u okviru istog Kriznog štaba. Tako, komentarišući potencijalno popuštanje mera za vikend epidemiolog Kon imao je nedvosmislen odgovor.

"Mislim da su to dobre želje i namere, ali mislim da nema šanse. Nije lako ovo komunicirati i svako oseća težinu svake izgovorene reči. Treba da se spusti ta kriva dovoljno da bismo govorili o popuštanju mera", kratko je prokomenarisao Kon pre dva dana i dodao još i:

"Medicinski deo Kriznog štaba je restriktivniji i to je normalno. Mi sa pozicije lekara ne možemo da vodimo računa o ekonomskim stvarima i ne možemo da se saglasimo da je to važnije od čuvanja života".

Dr Janković: Nema opravdanja za relaksiranje mera

I njegov kolega iz Kriznog štaba imunolog Srđa Janković imao je sličan odgovor. Kaže da, on kao medicinski član štaba može da govori u ime svojih kolega, i ističe da "relaksiranje ne bi moglo da se danas nađe na stolu", jer trenutna situacija to ne dozvoljava i ne opravdava. Ne bi, kaže, prejudicirao nove mere, a ne bi govorio ni o starim, osim o tome da se one moraju poštovati.

Ističe da, kao građanin i stručnjak, tvrdi da nije vreme za okupljanje, a da će svoju slavu, Svetog Nikolu, provesti u najužem krugu porodice jer je hrišćanski brinuti za svoje i tuđe zdravlje.

"Moramo da shvatimo da nekada postoje problemi koji zahtevaju kolektivno i individualno odricanje da bi se problem ublažio. Da je umesto pandemije taj problem požar, videli bismo više solidarnosti, ali zašto smo manje solidarni kada je u pitanju pandemija, to je pitanje za analizu", rekao je dr Janković gostujući na TV Pink.

Privreda za popuštanje mera

Sa druge strane, u ekonomskom delu Kriznog štaba, sve se više može čuti da bi državnoj kasi ipak odgovaralo popuštanje mera vezanih prvenstveno za manje preduzetnike.

Najavu mogućeg ublažavanja mera najavila je ove nedelje i premijerka Ana Brnabić koja je navela da je, primera radi, u frizerskim salonima mogućnost zaražavanja veoma mala, ali konačnu odluku će ipak doneti Krizni štab.

"Lično sam potpuno protiv zabrane kretanja i zatvaranja prodavnica i zanatskih radnji vikendom, jer ti građani moraju da zarađuju i hrane svoju decu. Na Kriznom štabu sam pričala o tome da li treba da ostavimo otvorena mesta na kojima nije tako veliki rizik od zaražavanja, kao što su mali frizerski saloni gde frizer i mušterija nose masku", rekla je juče Ana Brnabić.

Brnabić je navela da će zabrana biti uvedena ukoliko bude neophodna, ali je istakla da veruje u odgovornost pojedinca.

"Ukoliko brojevi nastave da padaju, a to zavisi od svakoga od nas, mislim da ćemo moći bar vikendom do 14 časova, 15 časova da pustimo te ljude da rade", izjavila je ona prekjuče.

Nije isključeno ni da još neki dobiju dozvole da rade subotom i nedeljom, kao što su manje prodavnice ili da tokom radne nedelje bude produženo radno vreme, koje je sada do 17 časova.

Inče, MONDO je juče preneo da će radno vreme kafića, restorana i tržnih centara, koje je trenutno ograničeno na radne dane od 9 do 17 časova, biti produženo do 23 časa u onim mestima u kojima nije proglašena vanredna situacija. Takođe i da su ona mesta u kojima je proglašena vanredna situacija pred popuštanjem mera, pa bi tako kafići, restorani i tržni centri raditi do 21 čas, ali to još uvek nije zvanično potvrđeno.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.