Već nedeljama se svi građani pitaju da li će biti popuštanja nekih mera uoči Nove godine ili rigoroznijih restrikcija u cilju sprečavanja širenja korona virusa.
Prof. dr Branislav Tiodorović je prethodno istakao da smatra danema šanse da se doček Nove godine slavi u klubovima i kafanama, kao i da će radno vreme ugostiteljskih objekata 31. decembra takođe biti skraćeno, dok 1. januara ništa neće raditi.
Na današnjoj sednici podrobno je analizirana trenutna epidemiološka situacija, a članovi Kriznog štaba su se složili oko novih mera.
"Podaci govore veoma jasno da mi pred sobom imamo i dalje ozbiljnu i tešku epidemiološku situaciju, iako se može reći da je najteže u velikim kovid bolnicama i kliničkim centrima. Moguće je da imamo jednu blagu tendenciju pada broja obolelih, ali ovo je ipak jedan korak napred, dva koraka nazad", istakao je Tiodorović u obraćanju nakon sednice i dodao:
"Zdravstveni sistem je prenapregnut, a stanovništvo na ivici strpljenja, ipak moramo naći dovoljno snage svi zajedno da u narednim danima i mesecima budemo spremni da sprovodimo mere u potpunosti da bi na taj način uspeli da obezbedimo bolju situaciju i kolektivni imunitet."
Popuštanje mera za vikend
"Medicinski deo štaba je na stanovištu da ne može biti nikakvog popuštanja. Dakle, mi smo ovoga trenutka samo razgovarali o tome koja je objektivna opravdanost da možda vikend bude na određeni način opušteniji i da se stanovništvo snabde i obezbedi kupovinom za Novu godinu. Ipak nam je onda zato opravdana ideja da ovaj vikend iskoristimo u tom smislu da se radi do 20 časova u tržnim centrima i ostalim objektima prodajnog tipa, da bi na taj način omogućili manje pritisaka na kupovinu i više obezbeđenog vremena da se to može realizovati", rekao je Tiodorović.
On je dodao da će u tržnim centrima biti stroga kontrola i redari će morati da urade sve da se poštuju mere koliko ljudi može da uđe – obavezno sa maskom.
"Takođe će se veoma oštro i rigorozno kontrolisati hoteli, da moraju poštovati pravila ponašanja i mere koje se primenjuju", istakao je Tiodorović.
On je pohvalio građane koji poštuju mere.
"Slava Svetog Nikole je prošla veoma dobro i veliki broj naroda se ponaša u skladu sa merama. Ali, moramo svi da budemo svesni, a ne samo ogromna većina."
Što se tiče produženja rada i popuštanja mera za ugostiteljske objekte u toku vikenda, Tiodorović je rekao da se medicinski deo Kriznog štaba protivio tome, ali da uprkos svemu smatra da se najveći broj ugostitelja - kafići i restorani, ponašaju odgovorno i poštuju mere. Istakao je da tu ne ubraja klubove i splavove, kao i da naravno svu da ima izuzetaka.
Maske "ostaju", pretnja od novog talasa
"Moramo biti svesni da ćemo maske, fizičku udaljenost i slične mere morati da praktikujemo još dugo, odnosno, sve dok ne postignemo taj neki idealni procenat imuniteta i zaštite", istakao je Tiodorović i dodao:
"Krizni štab je u konstantnoj komunikaciji. Mi smo i dalje za oštre mere. Nove mere nisu kompromis. Danas sam shvatio da su svi svesni da bi popuštanje mera dovelo do toga da već 10. ili 20 januara imamo nove pikove i novi talas."
Proslava Nove godine
Što se tiče prodaja aranžmana i organizovanja proslava Nove godine, Tiodoroviće je ponovio:
"Taj koji je odlučio da prodaje aranžmane, to je njegov problem. Znam stav mojih koleginica i kolega u medicinskom delu Kriznog štaba, da tako nešto nećemo doneti kao odluku i dopustiti doček Nove godine na organizovan način. O tome ćemo pričati vrlo konkretno u ponedeljak, ali sam siguran da tu neće biti pozitivnog odgovora."
"Mi svakog dana ocenjujemo situaciju, nadajući se boljim rezultatima. Prema tome, danas smo se ipak odlučili da regulišemo vikend, objasnio sam zbog čega, a u ponedeljak ćemo ustvari praviti samo jednu procenu u vezi sa Novom godinom. Ponavljam, očekujem da će ceo Krizni štab stati iza toga da ne popuštamo za Novu godinu mere", naglasio je ponovo Tiodorović.
On je istakao da su opasne i kućne žurke, pa da će kontrola morati da bude rigoroznija i u tom smeru.
PCR za srpske državljane - kako se skidaju s lista za samoizolaciju
Doktorka Marija Zdravković objasnila je kako srpski državljani koji nemaju urađen PCR test po ulazu u Srbiju iz inostranstva mogu da se "skinu" s liste gde su zavedeni da su u obaveznoj samoizolaciji.
"Dužni su da prilikom ulaska u zemlju poseduju negatuivni test. Ukoliko to ne poseduju, elektronski sistem sam generiše podatke iz putne isprave i stavlja se takvo lice pod zdravstveni nadzor i određuje se mera karantina. Ukoliko želi da prekine karantin, neophodno je da se testira i ukoliko bude negativan, elektronski sistem sam skida dotično lice s mere samoizolacije i prosleđuje je MUP-u i sanitarnoj inspekciji. U rešenju pod kojim se putnik stavlja pod nadzor, da mera karantina u kućnim uslovima prestane da važi ukoliko lice dobije negativan PCR test na prisustvo virusa", istakla je ona.
Prema najnovijim informacijama, u Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 3.823 novozaraženih od 14.794 testiranih, a nažalost preminulo je još 49 osoba.
Na respiratorima se trenutno nalazi 300 pacijenata.
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.