U Srbiji je aktivno 28 zatvorskih jedinica od kojih sve koriste samo jednu zatvorsku bolnicu. Svakodnevno u proseku zatvori prime 70 novih lica te je u svakom trenutku, oko 11.000 lica u Srbiji lišeno slobode.
Na koji način ta jedna bolnica izlazi na kraj sa pritiskom koji je proizvela pandemija, i da li pritiska uopšte postoji, danas je komentarisao direktor Specijalne zatvorske bolnice, dr Dragoljub Paunović.
"Na današnji dan imamo oko 1,5 odsto zatvorenika koji su zaraženi korona virusom što je oko 150 lica. Od tog broja, samo se njih petoro leči u lokalnim kovid bolnicama" započeo je dr Paunović.
On je naglasio da su donete specijalne mere čim su se prvi slučajevi pojavili kod nas.
"Još u februaru su donete mere za prevencju zaražavanja korona virusom kako zatvorenika tako i zatvorskog osoblja. Upravnik svakog zatvora je tada morao da odredi prostor koji će biti korišćen za karantin za sva novopridošla lica koja moraju da budu izdvojena iz kolektiva 14 dana" objašnjava on.
Pored toga, obavezne mere koje se, po Punovićevim rečima, poštuju jesu i merenje temperature kao i obavezno nošenje maski.
"Tada je bila potpuna jagma za maskama pa su naše ustanove organizovale sopstveno šivenje pamučnih maski" rekao je Paunović.
Kako je rekao, kada se korona virus dijagnostikuje kod nekog pacijenta, postoje tri metode lečenja.
"Prvi nivo je ležanje i odmaranje. U zatvoru su takva lica izolovana pod stalnim nadzorom lekara. Drugi nivo je da se zaražena lica šalju u Specijalnu zatvorsku bolnicu a finalni nivo je da se ta lica upućuju u lokalne kovid bolnice. To nisu sva bezbedonosno značajna lica, uvek se radi procena, a u svim bolnicama smo dobili posebne prostore u kojima takva lica borave i koja su pod stalnom kontrolom i nadzorom" zaključio je Paunović
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.