KO ĆE IZ SRBIJE MOĆI NA LETOVANJE, A KOME ĆE REZERVACIJA PROPASTI? Postoji nekoliko mogućih scenarija

Dok čekamo da se na svetskom nivou uvedu dokumenta za putovanja tokom pandemije, potrebno je započeti pregovore za put u zemlje u kojima Srbi najčešće letuju, kako nam se ne bi ponovila prošla godina.

Uslov za ulazak u većinu zemalja još uvek je PCR i karantin, dok se čeka odluka o uvođenju kovid pasoša. Kako ponovo ne bismo ostali bez odmora, Srbija bi morala da napravi dogovor o putovanjima sa zemljama u koje naši državljani najčešće letuju. To mora da se reši i uslovi putovanja moraju da budu jasni najkasnije do početka marta, potvrđuju iz JUTE. 

Dogovor kojeg će se zemlje držati bez obzira na situaciju Srbija bi trebalo da napravi sa Crnom Gorom, Grčkom, Turskom i Egiptom. Situacija je trenutno takva da nam za pojedine zemlje nije potreban PCR i dok druge najavljuju potrebne dokaze o vakcinaciji, ali ništa od toga nije garancija za naše turiste da u julu i avgustu neće imati dodatnih troškova i problema prilikom ulaska u zemlju.

MOGUĆ JE KIPARSKI MODEL?

Iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije kažu da je kiparski protokol dobar primer dogovora.

"Kipar je zemlje podelio u četiri kategorije u zavisnosti od epidemiološkog stanja. Turisti koji dolaze iz crvene zone moraju da imaju PCR test i putno osiguranje, a mogu da ih testiraju ponovo na granici i, ako su pozitivni, Kipar im obezbeđuje povratak kući. Turisti iz žute zone moraju da imaju osiguranje i PCR test. Siva zona podrazumeva samo nasumično testiranje na granici. Turisti iz zelene zone treba samo da imaju kovid osiguranje“, rekli su.

TURSKA TEK SADA UVELA PCR

Turska je nedavno uvela negativan test za kovid-19 za putnike koji ulaze u zemlju.

"Putnici moraju da imaju negativan rezultat za PCR test uzet u roku od 72 sata od ulaska na međunarodni let na putu za Tursku. Propis će se primenjivati i na sva putovanja kopnom i morem. Putnici će biti stavljeni u karantin kad stignu na svoju destinaciju ako nemaju rezultat testa. Ova odluka sigurno važi do marta, dok će za letnje mesece odluka biti doneta nakon toga“, preneli su turski mediji.

SA CRNOM GOROM MOGUĆ DOGOVOR

Ulazak u Crnu Goru od danas je dozvoljen bez obaveze testiranja na koronavirus, dok je takođe ukinuta zabrana međugradskog prevoza tokom vikenda.

"Sa Crnom Gorom i Bugarskom verujemo da ćemo lakše postići dogovor o putovanju nego sa ostalim zemljama. Sa crnogorskim predstavnicima već smo razgovarali i očekujemo sastanke na tu temu“, rekao je direktor YUTA Aleksandar Seničić.

GRČKOJ OSTALO NAŠIH 50 MILIONA EVRA

Da će Srbi ove godine moći na letovanje u Grčku ako se vakcinišu, nedavno je najavio ministar turizma ove zemlje. Potvrđeno je da će svi koji budu vakcinisani u Grčkoj dobiti digitalni sertifikat.

Više od 50 miliona evra naših turista, koji su u "frst minitu" uplatili odmor za prošlu godinu, blokirano je u Grčkoj, a agencije su ovaj novac uplatile vlasnicima hotela i ostalim partnerima.

YUTA je krenula i u razgovore sa grčkim ministarstvom i ambasadom u Srbiji, kako bismo mogli da rešimo problem, ali Grčka je diskutabilna i ne znamo šta možemo da očekujemo, potvrdili su iz ove asocijacije.

ŠTA AKO DOGOVOR NE USPE?

Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije, kaže za MONDO da se organizatori putovanja nadaju da će se situacija stabilizovati do proleća i da će se agencije rešiti izdatih vaučera.

"Potvrde o zamenskim putovanjima se mogu iskoristiti do kraja ove godine. Ukoliko se ne iskoriste, onda će putnici moći da potražuju svoj novac od 14. januara sledeće godine. Ukoliko dođe do propadanja agencija koje su izdale zamenske potvrde, putnici će biti u mogućnosti da potražuju svoja sredstva od osiguravajućih društava koja su izdala polise osiguranja tim agencijama. Procedura u tom slučaju je propisana Zakonom o osiguranju“, kaže Aleksandar Seničić.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.