pala odluka

ZAVRŠENA SEDNICA KRIZNOG ŠTABA: Ministarka Darija Kisić saopštila da li će biti popuštanja mera

Autor Edin Delibašić

Sednica je počela u 9 časova.

Sednica Kriznog štaba za suzbijanje virusa korona, na kojoj će biti razmatrana aktuelna epidemiološka situacija u zemlji, završena je nešto posle 10 sati u Palati Srbija.

Ministarka Darija Kisić Tepavčević izjavila je da su članovi Kriznog štaba jednoglasno odlučili da neće biti popuštanja epidemioloških mera.

Iako je oko 415.000 građana vakcinisano u Srbiji, što je posledniji podatak, koji je uprvo iznela dr Kisić, epidemiolozi i dalje kažu da je situacija nepovoljna.

Dodala je i da kao i posle svake vakcinacije prati se učestalost svih neželjenih reakcija.

"U ovom momentu imali smo tri neželjene reakcije na oko 415.000, što je oko 0,7 na 100.000. Tri neželjene reakcije koje su teže po definiciji i zahtevaju hospitalizaciju, ali osobe nisu bili životno ugrožene. Jedan hematom, jedanoj zapaljenje limfnih čvorova i jedan blaži oblik alergijske reakcije. Brzo im je sanirano zdravstveno stanje i pušteni su kući", objasnila je dr Kisić.

Od samog početka sprovođenja vakcinacije korisnici gerontoloških centara bili su prioritet, a dr Kisić je rekla da je do ovog momenta oko 6.500 korisnika primilo vakcinu.

"Imajući u vidu i značajan pad učestalosti oboljevanja korisnika i zaposlenih u gerontološkim centrima usvojena je preporuka da se svim korisnicima dozvole posete u strogo kontorlisanim uslovima i uz poštovanje svih mera", kazala je ona.

Ukidanje PCR za ulazak iz Mađarske

"Razmatrali smo i takvu mogućnost i imajući u vidu zapažen trend porasta proteklih dana u ovom momentu se nismo odlučili za takvu meru", kazala je ona.

O novom soju u našoj zemlji

"Ovaj virus je prošle subote prvi put detektovan kod nas, nije ništa neobično. Ono što je bitno jeste da je vršeno istraživanje, da se taj krug zatvorio, ali to je nešto što će nas očekivati, sve pratimo. Analize su pokazale i ako se radi o virusu koji je izmenjen te promene se ne odražavaju na sastav vakcina i njigovu efektivnost", rekla je ministarka.

Kolektivni imunitet

Dodala je i da učestalost oboljenja zavisi od imuniteta i poštovanja mera.

"Minimalni stepen kolektivnog imuniteta koji je dovoljan da nas štiti oko 70 odsto, ali tu ne ulaze samo vakcinisani, nego i oni koji su stekli imunitet nakon preležane bolesti. Ne znamo dužinu imuniteta, ono što jeste činjenica jeste da veliki broj nas bude vakcinisan, da ne dozvolimo da se širi virus", kazala je ministarka.

"Prema sadašnjim procenama između 1.500.000 i 2.000.000 ljudi trebalo bi da bude vakcinisano da bi imali stepen kolektivnog imuniteta koji će da zaustavi epidemiju. To su procene, predivđanja", istakla je ona.

Do kada će mere biti na snazi

"Ne možemo da pričamo o datumu, ne znamo kakva će da bude situacija, nadamo se i želimo da brojevi budu manji i jedva čekamo dan kada će da bude 0. Sada smo prešli u napad, imamo vakcinu u rukama i najzad je borba aktivna", naglasila je dr Kisić.

MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Tagovi