Da je Vranje i dalje pod crvenim alarmom i da su mere predrostrožnosti, koje su stupile na snagu pre par dana i dalje neophodne, potvrđuju podaci novozaraženih kojih je samo u jučerašnjem danu bilo čak 74 pozitivno na korona virus od 94 testiranih!
Iako je primećen blagi pad novozaraženih za proteklu nedelju, kada su u danu imali čak 127 zaraženih, situacija je u ovomgradu i dalje alarmantna, jer broj osoba koje se javljaju u Dom zdravlja Vranje na testiranje kao i onih kod kojih se ustanovi prisustvo virusa je izuzetno visok.
To potvrđuje doktorka Biljana Popović, načelnica ove bolnice.
Prema podacima koje je doktorka saopštila, može se videti da su se brojke smanjile, ali ne treba se prerano radovati jer, kako ona tvrdi, po svom iskustvu očekuje povećanje posle ovog produženog vikenda. Ona to obrazlaže time što su porodice uglavnom provele više vremena zajedno te se time povećala mogućnost da se virus proširi sa jedne zaražene osobe na ostale članove.
Zaražene cele porodice
Inače, ovde je primećeno da se često zaražavaju upravo cele porodice. To nam potvrđuje i dr Popović koja kaže da se prilikom dosadašnjih prijema pacijenata, u većini slučajeva javljaju cele porodice.
"Ne može se konkretno govoriti o kom broju porodica je reč, ali se može konstatovati da je u većini pojedinačnih slučajeva kojima je dijagnostifikovan korona virus, u narednom periodu jave i ostali članovi porodice", objašnjava dr Popović.
Ona ističe da je to sasvim logičan sled, jer ukoliko nije postojalo saznanje da je neki član pozitivan na koronu, verovatno je da u samom njihovom domu nije bilo mera opreza, te je do širenja virusa među ukućanima došlo veoma lako.
Malo ljudi svesno da treba da se izoluje od ukućana
Međutim doktorka Popović naglašava i da je mali broj korona pozitivnih pojedinaca ima svest o tome da treba da se izolouje i zaštiti ostale članove porodice. S druge strane, oni koji bi se i izolovali, nemaju gde, jer za to nemaju mogućnsti.
"Imamo porodice sa nekoliko članova koje žive u malim stambenim objektima, i prosto zbog svoje finansiske situacije ne mogu sebi da priušte da se izoluju u neki drugi objekat, te tako nastavljaju da dele prostor sa ostalim nezaraženim ukućanima, što sledi povećanju broja pozitivnih", rekla je doktorka Popović.
Jasnija slilka za sedam dana
Da li će trenutno vanredna situacija u Vranju dovesti do poboljšanja, doktorka kaže da je još rano o tome govoriti, te da pravu situaciju možemo očekivati za nekih sedam dana.
Ona navodi da je nophodno da prođe neko vreme da bi se video napredak, ali sasvim ubedljivo tvrdi da su se građani Vranja osvestili i shvatili realno stanje stvari, tako da se pridržavaju svih mera i poštuju odluke koje su na snazi.
Veliki odziv za vakcinu
Njen savet je da se nastavi sa ovim, da nastave da nose maske, drže odstojanje, vode računa o higijeni, kao i da poštuju trenutna pravila, što će, kako kaže, veoma brzo dovesti do poboljšanja situacije.
Doktorka nam je potvrdila da se veliki broj građana Vranja već vakcinisao, i da to trenutno protiče u najboljem redu, jer zainteresovanost za imunizacijom je u konstantnom porastu.
Iz kancelarije za vandredne situacije Vranje, koja treba da koordinira sve u vezi sa suzbijanjem epidemije, a sa kojima smo i danas ponovo pokušali da stupimo u kontakt, nismo dobili nikakve informacije. Kako nam je rečeno iz drugog sektora, oni danas "ne rade zbog državnog praznika".
Kako je sve počelo
Podsećanja radi, sve je počelo pre samo pet dana u ovom gradu kada je korona virus pronađen je kod 127 osoba od oko 402 testirane, što je dovelo do toga da Vranje bude na drugom mestu po broju zaraženih, odmah ispod Beograda. Ovaj broj je izuzetno visok ako se uzme u obzir njegova veličina po broju stanovnika, jer opština Vranje ima oko 85.000 ili 20 puta manje od Beograda sa 1,7 miliona ljudi.
Dakle, njihovih 114 zaraženih za 24 sata bilo bi kao kada bi Beograd u jednom danu registrovao čak 2.280 slučajeva! Prestonica toliko nije imala ni početkom decembra u najgorem piku trećeg talasa.
Ovo je proizvelo hitno uvođenje vanredne situacije i novih mera kojima su se zatvorile sve srednje i neke osnovne škole, a đaci prešli na online nastavu. Formirane su i radne grupe koje bi kontrolisale poštovanje mera u ugostiteljskim objektima i ostalim ustanovama.
Zatvaranje škola, kao prvi korak usledilo je nakon zasedanja kriznoog štaba jer se ustanovilo da je najveći slučaj novozaraženih bio među učenicima i nastavnicima, a osnov sumnje za ovo je trenutno aktuelna punolestava, na koje su đaci redovno odlazili, a koja se odražavaju u kućnim uslovima i bez ikakvih mera za suzbijanje korona virusa.
U Sjenici sve gore
Imajući u vidu do sadašnju veoma nepovoljnu epidemiološku situaciju u Sjenici, koja prema prognozama, zbog konstantnog uvećanja broja novozaraženih, sa razlogom preti da postane novo žarište korona virusa.
Kako su nam rekli iz kovid ambulante iz ove opštine, situacije se konstantno pogoršava.
"O kom broju novozaraženih je reč mi ne možemo da govorimo, ali ono što mogu da vam kažem jeste da je taj broj zaista veliki, i povećava se iz dana u dan", rekla je Senida Brbutović, doktorka u kovid ambulanti.
Ona predviđa da će se ovo povećanje nastaviti, bar u bliskoj budućnosti kako kaže, jer sada zbog produženog vikenda, došlo je do velikih okupljanja, a samim tim i novih slučajeva.
I ona se složila sa izjavom doktorke Biljane Popović, da nakon konstatovanja korona virusa kod jedne osobe, ubrzo se javljaju i ostali članovi porodice.
Još bez dodatnih mera
Doktorka Brbutović nam je potvrdila da u ovoj opštini još uvek nisu donete nikakve dodatne mere i da su trenutno na snazi samo one koje su i u svim gradovima Srbije.
Izgledi su da je nekoliko prolećnih dana u proteklom periodu dovelo je do toga da su se stanovnici ove opštine opustili po pitanju mera i zaboravili da su mere predrostrožnosti i dalje na snazi i tako apele lekara prestali da shvataju shvataju ozbiljno, a nošenje maski i držanje distanci malo ko poštuje.
Uprkos upozorenjima od opasnosti da Sjenica ponovo postane žarište, građani se u proteklom periodu slabo odlučuju za vakcinaciju.
Prema poslednjim inforamcijma o vakcinaciji u ovoj opštini od prošle nedelje, u Sjenici je do sada više od 800 osoba primilo vakcinu protiv koronavirusa, uglavnom starijih građana. Od 220 medicinara vakcinisalo se tek 80, jer veliki broj nakon preležane korone veruje da ima antitela. Drugu dozu vakcine primile su 34 osobe.
U nedavnoj izjavi, Altan Hamidović, direktor Doma zravlja u Sjenici, naglasio je da Sjenica jedna od najvećih opština u Srbiji koja zauzima 1.092 kilometra kvadratna raspolaže mobilnim frižiderima i da medicinsko osoblje ide na kućne adrese i vakcinišemo stanovništvo. I sam je tada istakao da apele lekara, koji su prinuđeni da u kovid ambulantama provedu u skafanderima više časova, građani ne shvataju ozbiljno, da su ski objekti puni i da niko ne nosi maske.
Uprkos opasnosti da Sjenica ponovo postane žarište korone mnogi građani još uvek se ne odlučuju za vakcinaciju.
U epidemiji koronavirusa tokom juna i jula meseca prošle godine svaki deseti građanin bio je zaražen.
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.