NA POMOLU VANREDNO STANJE, A NA ZLATIBORU ŽURKA OD 200 LJUDI: "Mladi su se najviše opustili, dosta greše!"

Pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove otkrio je gde su najviše pisali kazne za kršenje mere i šta se dogodilo na Zlatiboru.

Rina

Pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove Goran Stamenković kaže da se epidemiološke mere najčešće krše u restoranima i kafićima u velikim gradovima, ali da se propisi sve slabije pridržavaju i u manjim mestima.

Kaže da je broj nadzora impozantan.

"Za četiri dana tog novog ciklusa pojačanog nadzora, sprovedeno je više od 17.000 inspekcijskih nadzora i kontrola. Izrečeno je 417 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od preko 12.600.000 dinara", navodi Stamenković u razgovoru na RTS-u,

Ističe da ovi podaci govore da je i dalje prisutno kršenje mera, najčešće u restoranima, kafićima i turističkim centrima, a naglašava da je važna lična odgovornost svakog građanina, preduzetnika i pravnog lica.

"Najčešće su restorani kršili mere lične zaštite i tu je izrečeno praktično 80 odsto ukupnog broja prekršajnog naloga. Međutim, bilo je nepoštovanja i u mega-marketima - kod zaposlenih u mega-marketima koji nisu nosili zaštitnu opremu", ističe Stamenković.

"Mlađa populacija dosta greši"

Doktor Stamenković kaže da je javni prevoz posebna priča.

"Kolege iz Inspekcije za bezbednost u drumskom saobraćaju nemaju mnogo mera ovih dana, ali vrlo su aktivni", navodi Stamenković.

Kaže da je došlo do popuštanja epidemiološke discipline.

"Mlađa populacija dosta greši. To jesu naša deca, naši studenti i sugrađani, ali dosta su bili ležerni i odlazili tamo gde nije potrebno", smatra Stamenković.

Kaže da je prethodnih dana bilo kršenja mera u mnogim gradovima, a da i u manjim mestima dolazi do kršenja propisa.

"Veliki gradovi uvek jesu meta jer su teški za nadzor. Pojedina manja mesta su nekako uvek bila u zapećku, ali nije tamo bilo takvih nepravilnosti jer lako je doći do informacija i sprečiti. Veliki gradovi jesu veći prekršioci i to je i sada primer", navodi Stamenković.

On je otkrio da je na Zlatiboru izvršena i kontrola studentskog odmarališta koje je ispražnjeno jer su studenti napravili žurku sa više od 200 ljudi.

Medicinski deo Kriznog štaba tražio je juče na sednici zatvaranje koje vidi kao jedino moguće rešenje problema, s obzirom na epidemiološku situaciju.

Epidemilog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao je da, međutim, Medicinski deo štana ne može sam da odlučuje sam o policijskom času i uvođenju vanrednog stanja.

"Policijski čas može da bude neprekidan ili vremenski ograničen, ali o tome nije bilo reči. Ne može grupa od deset lekara u Medicinskom delu štaba da odlučuje o vanrednom stanju, ali situacija uopšte nije naivna i nama je ugrožena vakcinacija. Iscrpljenost je iznad svih granica, to ne može više da se toleriše", rekao je Kon za RTS.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.