"SISTEM JE TOLIKO PRENAPREGNUT DA JE SITUACIJA NEODRŽIVA": Janković veruje da će se mere produžiti ako se ne desi ČUDO!

"Lekari i osoblje su umorni i moramo da učinimo sve da ovi brojevi počnu da padaju", apeluju zdravstveni radnici.

Nisu samo brojke u pitanju, suština je da je zdravstveni sistem toliko napregnut da je situacija neodrživa i zato je neophodno da se usredsredimo samo na naše nasušne potrebe u narednih pet dana, rekao je imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković u emisiji "Oko" na RTS-u.

"Ako se ne desi čudo, verujem da će te mere morati i da se produže", rekao je doktor Janković.

Srđa Janković kaže da su postojali uslovi da se neke mere pooštre i ranije, kao i da je medicinski deo Kriznog štaba nešto slično predlagao još od sredine februara.

"Ali je bitno i sprovođenje mera. Teško je posle godinu dana privoleti ljude da se pridržavaju restriktivnih mera, bez želje da bilo koga optužujem, mere što se više sprovode to bolje. Sigurno da bismo postigli više da su neki rezovi doneti ranije, ali ovde ulogu igraju i logistički i psihološki aspekti. Sada život moramo opet da svedemo na nasušne potrebe i da one traju onoliko koliko je to potrebno", istakao je Janković.

Direktor KBC Zvezdara, koji ponovo ulazi u kovid sistem, Petar Svorcan, takođe, smatra da ovih pet dana neće biti dovoljno, ali da su pooštrene mere neophodne.

"Mi na Zvezdari četvrti put ulazimo u kovid sistem. Do nedelje pre podne popunili smo kapacitete koje smo ostavili za kovid pacijente, a sada oko 300 ne-kovid pacijenata koji su se lečili moramo da premestimo ili otpustimo na kućno lečenja da bismo punim kapacitetom ušli u kovid sistem", rekao je Svorcan.

Profesor Svorcan kaže da je jedini način da se spreči širenje virusa da se prekinu svi nepotrebni kontakti kako bi se virus usporio, a zaposlenim u zdravstvenom sistemu olakšao rad.

"Lekari i osoblje su umorni i moramo da učinimo sve da ovi brojevi počnu da padaju", naglašava Svorcan.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić kaže da se prate brojke i da je najvažnije da se prvo zaustavi rast broja obolelih, a onda i smanji.

"Situacija je krajnje ozbiljna, mere koje su uvedene su adekvatne, ali ćemo i dalje pratiti situaciju. Bilo je realno očekivati da će pandemija trajati dve godine, kao i prethodne, i ja se nadam da ćemo sledećeg proleća izaći iz toga", kaže Radojičić za RTS.

Gradonačelnik Beograda kaže da je najbitnije naći balans jer, kako kaže, ne može ni zdravstveni sistem da funkcioniše ako nema para, ako ne radi privreda, a privrede nema ako nema zdravih ljudi.

Postoji bojazan da će se okupljanja sada preseliti po kućama, kaže gradonačelnik, ali ističe da komunalna milicija na osnovu prijave može da interveniše ako se okuplja veći broj ljudi.

Podsetimo, Krizni štab je na današnjoj sednici doneo odluku da se pooštre mere, da od sutra do ponedeljka režim rada i života bude kao prošli vikend, da se od večeras sve zatvori.

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.