Do sada je Udruženju interdisciplinarne estetike i antiejdžinga podneto devet prijava protiv nadrilekara koji se predstavljaju kao doktori estetske medicine. U javnosti se podigla velika pompa kada su žene kačile na internet fotografije unakaženih lica posle određenih tretmana.
Filere na tržištu ne može bilo ko da nabavlja, već isključivo obučene i stručne osobe, jasan je zakon. Kazna za krivično delo rada bez licence je do 10 godina iza rešetaka, ali ožiljci na licu oštećenih ostaju zauvek.
Iz advokatske kancelarije Kostić za MONDO su nam objasnili kako funkcioniše tok podnošenja tužbi protiv samoprozvanih estetsklih hirurga.
Provera pre intervencije je obavezna
"Svaka osoba koja se bavi delatnošću estetske medicine, a ne ispunjava zakonom propisane uslove, niti poseduje stručna znanja, može se smatrati učiniocem krivičnog dela 'nadrilekarstvo' i 'nadriapotekarstvo'. Ukoliko osoba nezakonski obavlja posao može da se kazni zatvorskom kaznom i do tri godine", govori advokat Kristina Kostić.
Profesor dr Nenad Stepić za naš portal je objasnio da su društvene mreže uzele maha kada je u pitanju marketing određenih salona i nestručnih doktora hirurga.
"Niža cena i način reklamiranja utiču na to da žene i devojke idu kod nestručnih doktora. Neretko javne ličnosti reklamiraju te doktore, pa žene po ugledu na poznate ličnosti odu na tretman. Sve objave na društvenim mrežama ne trebaju da se uzimaju zdravo za gotovo", objašnjava profesor.
Kristina Kostić se nadovezuje da je za krivično delo prevara propisana kazna u rasponu od 6 meseci do 10 godina zatvora, kao i novčana kazna.
Uz krivičnu prijavu i tužbu treba priložiti sve raspoložive dokaze kao što su zapisi, mejlovi i SMS prepiska, fotografije oštećenog lica, nalaz veštaka medicinske struke i nalaz veštaka psihijatrijske struke o pretpljenim duševnim bolovima i strahu, izjave svedoka i slično.
Oštećene mogu dobiti i do nekoliko hiljada evra
"Oštećene mogu da očekuju novac kao naknadu, a to može biti do par hiljada evra kako je praksa do sada pokazala. U tu cenu ulazi sve što su uložile tokom operacije, pružanje usluga, lečenje od posledica štete, pretrpljeni fizički i duševni bolovi", rekla je naša sagovornica i dodala...
"Ukoliko je usled intervencije došlo do telesne povrede i/ili oštećenja zdravlja, naknada se može odrediti u vidu novčane rente, doživotno ili za određeno vreme".
Kako nam je doktor Stepić objasnio, pre dve godine je donet zakon koji je propisalo Ministarstvo zdravlja i jasno glasi da hijaluronske filere sme samo obučeni i stručni doktori da koriste i da se tretmani vrše samo u lekarsim ordinacijama i klinikama.
"Nažalost do filera se može lako doći, ali ne smeju da se prodaju licima koji nemaju zvanje iza sebe, očigledno ih ima i na crnom tržištu", dodao je doktor.
Doktora koji je je oslepeo devojku čeka i do 8 godina robije
"U slučaju devojke koja je ostala slepa nakon nestručnog ubrizgavanja hijalurona u predelu oka, samoprozvani hirurg može da očekuje kaznu od jedne do osam godina zatvora, dok oštećena ima pravo da traži doživotnu isplatu novčane rente", napominje naša sagovornica.
Dok nam je profesor Stepić rekao da nestručnim ubrizgavanjem hijalurona može da se pogodi krvni sud i da dođe do tromboze. Zato je jako bitno poznavanje anatomije tela i lica.
U toku vršenja sudskog postupka, tuženom može da bude zabranjeno da posećuje prostorije gde su vršene intervencije, a svi predmeti iz salona ili ordinacije kojima je delo bilo izvršeno mogu biti oduzeti.
(Natalija Krantić - MONDO)