Društvo

GRCI TRAŽE SRBE ZA KONOBARE JER NEĆE DA RADE ZA 650€! Iza svega stoji gorka istina

Autor Tamara Jovanović

Potražnja za sezonskim radnicima nikad veća.

Ekonomska kriza prouzrokovana pandemijom koronavirusa oseća se u mnogim zemljama. Neke od njih odlučile su da pomognu privredu novčanim paketima pomoći.

Pandemija je primorala ekonomije širom sveta da "poguraju" privrede sa izdašnim paketima pomoći. I dok je mnogim privrednicima to bio način da opstanu, neki su državnu pomoć iskoristili i više nego što se mislilo da mogu.

To se dogodilo i u Grčkoj, gde je novčana pomoć za svakog radnika u turizmu dovela do toga da su tamošnji ugostitelji sada krenuli u potragu za jeftinom radnom snagom i to najčešće radnicima iz Srbije.

Grci navodno za svakog zaposlenog na mesečnom nivou dobijaju po 500 evra pomoći od države. Ako se gleda da je njihov minimalac oko 650 evra, kao i da je tamo taj iznos zarada konobara i šankera, mnogi su odlučili da žive na konto državne pomoći i da radije sede kod kuće nego da  rade.

"Grčki ugostitelji tako su već sada, kada sezona kreće uveliko, došli u situaciju da jednostavno nemaju radnike. Zbog toga su pohrlili u Srbiju, čijim je sezoncima i grčki minimalac od 650 evra sasvim pristojna zarada, a posebno imajući u vidu da je to daleko iznad njihovih primanja u Srbiji",  rekao je jedan ugostitelj iz Polihrona.

Kako navodi, osim Srba u Grčkoj ima i dosta radnika iz Bugarske i Albanije, kojima ne smeta da rade za nešto više od 29 evra, koliko iznosi minimalna dnevnica.

Sličan trend postao je popularan i u Norveškoj i Velikoj Britaniji, gde nedostaje ugostiteljskih i radnika u sektoru poljoprivrede.

Problemi sa dozvolama za vize kao i manjak domaće radne snage izazvao je strah da će ove sezone oni ostati bez radnika na samom početku. Kako će sezona početi u punom jeku u narednih nedelju, dve, stručnjaci iz industrije su izuzetno zabrinuti.

Nezaposlenost se u Evropskoj uniji se trenutno kreće oko 7 odsto, a u Grčkoj i u Španiji je duplo veća, i povratak na nivoe pre krize ekonomisti ne predviđaju pre 2023. godine.

Generalno načini na koje radna snaga dospeva u Evropu poremećeni su krizom, i efekti će se osećati duže vreme.

(MONDO/Blic biznis)

Tagovi