Delta soj korone otkriven je u Srbiji kod dva državljana naše zemlje, koji su se nedavno vratili iz inostranstva.
Kako za MONDO kažu stručnjaci, do jeseni će delta soj potpuno potisnuti britanski, pojaviće se novi sojevi i postoji velika mogućnost da na jesen u Srbiji bude i više od 4.000 zaraženih dnevno.
Kako nezvanično potvrđuju iz Kriznog štaba za naš portal, moguće je da će ovakva situacija da dovede do toga da vakcinacija na jesen postane obavezna.
DOK PRIČAMO O DELTA SOJU, POJAVIĆE SE NOVI
Epidemiolog Zoran Radovanović kaže za MONDO da se već neko vreme znalo da je delta soj već u Srbiji, samo je bilo pitanje momenta kada će biti otkriven. Prema podacima za Hrvatsku, čak 43 odsto zaraženih ima delta soj korone.
"Dok pričamo o njemu, pojaviće se sledeći soj. Oni se stalno menjaju i to ne treba da nas čudi. Ima ga na Kosovu, pa nije čudno da stigne u Srbiju. Sigurno će potisnuti britanski soj, prosto takva je dinamika. Menjaće se sojevi, ali biće to minimalne varijacije, ne očekujem da neki soj bude dramatično drugačiji od drugih", kaže Radovanović.
OD 2.000 DO 4.000 ZARAŽENIH DNEVNO
Ipak, ono što se sigurno zna, jeste da se delta soj koji je upravo registrovan u Srbiji lakše prenosi od prethodnih sojeva korone, tvrdi epidemiolog.
"Ne dovodi do teže kliničke slike, ali je potrebna manja količina čestica da bi se čovek zarazio. Potrebna je tri puta manja količina, nego kod britanskog soja. Zato mislim da su lekari koji kažu da će biti 4.000 zaraženih dnevno u pravu. Možda bude nešto manje, 2.000 ili 3.000 zaraženih, videćemo", kaže Radovanović.
JEDNA OD MERA OBAVEZNA VAKCINACIJA?
Kako MONDO nezvanično saznaje od članova Kriznog štaba, ako broj zaraženih na jesen bude drastično povećan, stare mere će ponovo biti uvedene, ali postoji mogućnost da se uvedu i neke nove.
"Kada broj zaraženih krene da raste mora se reagovati na vreme sa merama, ne smemo čekati. Potrebno je i sada da nosimo masku i držimo distancu ali se toga više niko ne pridržava, jer su mere popuštene. Nije ni realno očekivati da će se svi neprestano pridržavati mera tokom leta. Ipak, ako broj zaraženih bude dramatičan, možemo da očekujemo da vakcina postane obavezna, ako ne bude bilo drugog načina za sprečavanje broja zaraženih. Moguće je i da će se davati nove, treće doze. Takođe, određeni proizvođači već usavršavaju vakcine, tako da više štite od novih sojeva", kaže naš izvor iz Kriznog štaba.
DA LI ĆE IMUNITET OD KINESKE VAKCINE "ISTEĆI" DO JESENI?
Prema rečima dr Zorana Radovanovića, jedan od razloga zbog kojih ćemo imati lošiju situaciju jesen jeste taj što će "proći dejstvo kineske vakcine".
"Veliki broj naših građana vakcinisan je kineskom vakcinom. Pokazalo se da imunitet kraće traje i da su oni koji su se vakcinisali drugim vakcinama duže zaštićeni. S obzirom da je većina ljudi u Srbiji primila upravo ovu vakcinu, očekujem da će zbog toga broj zaraženih na jesen, kada imunitet skroz istekne, biti povećan. Hladno vreme, povratak u škole i zatvoren prostor dodatno će pogoršati situaciju", kaže Radovanović.
Sa njim se ne slaže dr Radmilo Petrović, koji kaže da nije potvrđeno da kineska vakcina pruiža kraći imunitet.
"Kineska vakcina je dobra zato što je to klasična vakcina. Nemamo na osnovu čega da tvrdimo da "Fajzer" vakcina pruža duži imunitet, sve je to samo marketing i borba za tržište. Ko god je primio dve doze bilo koje vakcine, sigurno će biti zaštićeniji od nekoga ko nije primio nijednu. Očekujem da se već sada u postojeće vakcine ubacuje zaštita i od novog, indijskog soja korone. Pitanje je samo koja kompanija će to prva da uradi",kaže Petrović.
EPIDEMIJA ĆE TRAJATI GODINAMA?
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je nedavno da misli da ne može da nam se ponovo desi siuacija da imamo po pet ili šest hiljada zaraženih dnevno.
"Mi možemo da kažemo da imamo mirnu situaciju, koju ćemo imati tokom leta, ali, sa ovakvim ponašanjem nije nemoguće da će i pre jeseni početi porast broja zaraženih, ali ne očekujem da će to biti značajno. To je nemoguće, i to bi značilo da se pojavio potpuno novi virus. Virus je opstao, on će biti sa nama, pandemija će se nastaviti godinama", rekao je Kon.
Da podsetimo, nekadašnji indijski, a sada delta soj, jedan je od oblika korone koji je različit od drugih, gde inficirani potom izlučuju više virusa nego kod ostalih varijanti.
"Prenosivost jeste veća, a nas treba da zanima samo to da sve vakcine i dalje štite i da su distanca, maske i vetrenje prostorija ključni u prevenciji. I za alfa varijantu smo slušali isto, to je bio britanski soj, i ništa se značajno nije promenilo. Moram da podsetim da ne mora da znači da je korak u gorem smeru, da ne mislimo samo o crnoj varijanti događaja", rekao je ranije dr Milenko Šekler.
Oba pacijenta u Srbiji koja su zaražena delta sojem su mlađe osobe. Trenutno su u stabilnom opštem stanju. Nisu vakcinisani, dok je ekvenciranje je urađeno u Specijalističkom veterinarskom Institutu u Kraljevu, potvrdilo je Ministarstvo zdravlja.