Seničić podseća da je Kipar tokom protekla dva meseca stalno menjao uslove za ulazak i da ovaj postupak ne predstavlja preveliko iznenađenje za sve turiste koji dolaze iz Srbije.
"Ovakav postupak ne iznenađuje, jer je Kipar tokom prethodnih meseci prilikom ulaska tražio ili potvrdu o vakcinaciji, ili negativan PCR test," rekao je Seničić. Pored ove dve opcije koje važe i sada kada je Srbija na listi narandžastih zemalja, turistima iz Srbije je na raspolaganju treća, jeftinija u odnosu na rađenje PCR testa pre polaska koji košta 9.000 dinara.
"Turisti imaju mogućnost da se testiraju na aerodromu, nakon čega odlaze u izolaciju gde će čekati rezultate testa nekoliko sati," objasnio je Seničić.
Ukoliko je test negativan, turisti mogu slobodno da se kreću i planiraju svoje aktivnosti na odmoru, dok su problemi neizostavni deo ukoliko testirani bude pozitivan.
"Pozitivni će morati da ostanu u izolaciji sve dok test ne bude negativan," naveo je Seničić.
Prema njegovim rečima, ukoliko dođe do ekstremnije situacije da turista mora da boravi u izolaciji duže od vremena trajanja kupljenog aranžmana, snosiće troškove boravka u hotelu.
Postoji izuzetak samo ukoliko polisa osiguranja uključava i obolevanja od koronavirusa što, kako kaže, nije čest slučaj. Seničić takođe veruje da neće doći do potpunih zatvaranja granica, budući da dva meseca koliko traje sezona, nisu dovoljna da se pokriju svi gubici koje je globalni turizam preživeo nakon dve godine apsolutne obustave rada.
Kada se govori o situaciji u Srbiji, on kaže da su turističke agencije na izdisaju, da je čak 80% radnika napustilo ovu granu, jer nisu mogli da žive od minimalca koji im je isplaćivala država od koga im je, nakon odbijanja poreza i doprinosa, ostalo po 10 hiljada dinara.
Takođe, dodaje da su ljudi iz domaćeg turizma u stalnom strahu od zatvaranja ili skraćivanja radnog vremena, ali opet na pominje da su oni ipak radili i skraćeno, dok turističke agencije nisu radile čitave dve godine.