LEKARI SU REKLI DA NE ZNAJU NIŠTA DOK ME NE OTVORE! Šok ispovest: Mesecima sam radio testove, a onda je stigla DIJAGNOZA

Najpoznatiji srpski violinista, i jedno od najslavnijih svetskih imena klasične muzike danas, ispričao je kroz kakvu je agoniju prošao.

Youtube/printscreen/Agelast

Stefan Milenković, jedan od najznačajnijih violinista današnjice, otkrio je kako je imao ozbiljnih zdravstvenih problema i kako je razmišljao da li će nastaviti da se i dalje bavi profesionalno muzikom kao violinista.

"Sa 30 godina mi se desilo da mi je procureo livkor zbog nekog naprezanja. To stanje je izuzetno retko. Kada se to desi dolazi do pada pritiska u glavi i dobijate nešto poput grčeva jer mozak pritiska nerve. I nema leka osim da legnete dok se ne zakrpi ta rupa. Godinu dana su me testirali, nisu mogli da mi nađu o čemu se radi", počeo je priču Milenković.

Šta je likvor?

Likvor (cerebrospinalna tečnost, moždano-moždinska tečnost) je bistra tečnost koja ispunjava subarahnoidalni prostor mozga i kičmene moždine, moždane komore i cisterne. Likvor okružuje mozak i kičmenu moždinu sa svih strana u vidu ”jastuka” i pruža im zaštitu u njihovom koštanom oklopu.

Kako kaže radili su mu razne testove, ubrizgavali mu radioaktivni kontrast.

"I onda zeznu test. Ljudi se žale na sistem zdravstva, ali moraju da budu svesni da se greške dešavaju svuda u svetu. Meni su usred Njujorka upropastili jedan test kojim treba da vide gde to curi. A ja već pola godine na leđima", rekao je Milenković u intervjuu za "Agelast".

Na kraju je bila operacija.

"Operacija je bila eksplorativna, kako su objasnili – ne znamo šta je dok te ne otovorimo", kaže Milenković i dodaje da je, dok mu se sve to dešavalo prvi put osetio šta znači izgubiti samopouzdanje i biti u depresiji.

"Kad kažem depresija ne mislim po sistemi ja sam depresivan već se radi o fizičkom osećaju. Čudno je to objasniti. To mi se desilo samo u tom periodu. Otkazao sam tada 90 posto koncerata a zadržao samo najvažnije. To je bila greška. Jer radi se o ogromnom pritisku a ne vežbam koliko inače vežbam. Sam sam sebi napravio još veći pritisak. Imao sam noćima napade panike. Išao sam kod kardiloga ali mi je rekao da je ovako sve u redu već je sve to posledica stresa. Kada su me zakrpili rekao sam sebi – moram ili da nađem način da budem violinista bez straha ili ću da prestanem i da radim bilo šta drugo", ispričao je Stefan Milenković.

Podsetimo, Milenković je u toku svoje izuzetne karijere nastupao širom sveta, a onda je nakon tri decenije života u inostranstvu rešio da se vrati u Srbiju. On je objasnio zbog čega su on i njegova porodica doneli ovu odluku, ali i istakao da povratak kući vidi kao deoprocesa lične evolucije.

"Svaka epoha ima neke svoje ciljeve, svoju dinamiku, svoje sazrevanje i u ovom trenutku mi smo došli do kritične maske i kritične mase razmišljanja da smo na intelektualnom i emotivnom planu spremni za ovaj korak. Rodio nam se sin 25. aprila ove godine i odlučili smo da razmišljamo o tome šta je sledeći korak, šta je ono što je logično za nas kao familiju i na ličnom i na profesionalnom nivou", rekao je krajem 2020. 

Prema njegovim rečima, odgovor na pitanje - gde možemo biti blizu našoj familiji, gde možemo da se vratimo i spojimo? - je imao spreman i to je samo jedno mesto - ovde. Stefan je, među brojnim ponudama, dobio i da bude upravnik koncertne dvorane u Novom Sadu

"Sve je ovo rezultat dobre volje, razmišljanja, energije mnogih ljudi. Tu je i Novi Sad kao evropska prestonica kulture 2021. godine, zatim sam grad, kao i nova koncertna sala koju otvaramo 13. januara sa jednim striming koncertm u Kameratu Novi Sad. Isto tako Srbija stvara, inicijativa koja je pod pokroviteljstvom Kabineta predsednice Vlade. Sve su to faktori koji su nam na neki način pomogli da se odlučimo na ovaj korak, koji je za nas uzbudljiv", objasnio je tada Milenković.

(MONDO/Agelast)