Društvo

KAKO DA NE OSTANETE BEZ PLATE NA BOLOVANJU ZBOG NOVOG ZAKONA: Morate 2 puta na šalter, ovo je procedura

Autor Aleksandra Vasić

Prema novim pravilima o zdarstvenom osiguranju, poslodavac nema pravo da zna od čega mu zaposleni boluje, već je dovoljno da u rubrici gde se upisuje dijagnoza stoji - bolest, povreda na radu, nega deteta ili profesionalna bolest.

Dom zdravlja Stari grad
Izvor: Youtube Printscreen/ Bane Spasojevic

Iako je ovaj zakon stupio na snagu, papir koji radnici donesu poslodavcu u firmu kasnije će biti vraćen iz Fonda za zdravstveno osiguranje na dopunu zbog nepotpunih podataka. To znači da zaposleni za vreme bolovanja mora još jednom da ode kod lekara, kako bi mu se upisala šifra bolesti. U suprotnom, neće dobiti naknadu za zaradu za vreme bolovanja. 

Kako da ne ostanete bez plate, da li morate dva puta da se vraćate kod lekara i šta poslodavac ima pravo da zna kada se radi o bolesti zaposlenog, razgovarali smo sa pravnicima i zaposlenima u službi Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. 

ZAŠTO ŠEF NE TREBA DA ZNA OD ČEGA STE BOLESNI?

Novi zakon donet je kako bi se zaštitili podaci o ličnosti, zbog čega bi trebalo da službe samo budu obaveštene o odsustvu radnika i ništa više.

"Poslodavac ne mora da zna nikakve detalje o bolesti svog zaposlenog, niti uopšte, kakva bolest je u pitanju. To može da zna ako radnik sam odluči da mu kaže. Dobra strana ovog zakona jeste što je u izveštaju o privremenoj sprečenosti za rad od sada izostavljena šifra, odnosno podatak o dijagnozi. Sve do sada, obrazac je morao to da sadrži. Takođe, dobro je i što se sve radi po propisima elektronske uprave. Ovako se podaci o ličnosti bolje štite, niko nema pravo da vas diskriminiše na osnovu bolesti", nezvanično potvrđuju za MONDO iz službe Poverenika za zaštitu ličnosti. 

ZAŠTO ONDA IPAK VRAĆAJU ZAPOSLENE PO ŠIFRU DIJAGNOZE?

Novi i stari propisi nisu usaglašeni i to je dovelo do zabune prilikom otvaranja bolovanja. To znači da pojedini domovi zdravlja, kako je propisano novim pravilima, više ne upisuju šifre, ali da im RFZO i dalje te šifre traži. 

"Neki domovi zdravlja rade po novim pravilima, drugi još uvek po starim. U jendom obrascu još uvek postoji mesto gde se upisuje potvrda o dijagnozi, u drugima ne postoji. Ta dva obrasca se istovremeno koriste i to je napravilo problem. Očekuje se da će se uskoro doneti zvanična odluka po tom pitanju. Problem može da bude rešen izmenom i dopunom Pravilnika o načinu izdavanja i sadržaju potvrde o nastupanju privremene sprečenosti za rad zaposlenog, tako što će polje gde se upisuje diganoza biti uklonjeno", kažu za MONDO iz ove institucije.

ŠTA AKO POSLODAVAC ŽELI DA ZNA RAZLOG BOLOVANJA?

Na pitanje šta da radi radnik ako mu poslodavac ipak traži informacije o bolesti i smatra da je to njegovo pravo, naš sagovornik kaže da je zakonom jasno naznačeno koju informaciju može da dobije. 

"Obrasci koje popunjavaju lekari sadrže osnovnu infomaciju o uzroku privremene sprečenosti za rad. To znači da se zna da li se radi o meri izolacije, bolesti, povredi, povredi koja se desila na radu, porodiljskom, trudničkom, bolesti koja je nastala kao posledica profesije. To je nešto što će svaki šef znati i tp mu je dovoljno kako bi odobrio bolovanje. Ipak, koja tačno bolest je u pitanju, zaposleni nema obavezu da kaže", kaže za MONDO advokat Mirko Marjanović. 

KADA ZAPOSLENI IPAK MORA DA KAŽE OD ČEGA BOLUJE?

Ipak, tu postoji izuzetak, nastavlja on.

"Zaposleni ima obavezu da obavesti šefa o svemu što ima uticaja na bezbednost i zaštitu zdravlja drugih zaposlenih i kolega. U tom slučaju, šef ima pravo da zna sve što je od značaja za kolektiv. To je zbog toga što je poslodavac dužan da se stara o bezbednosti i zaštiti zdravlja na radu svih zaposlenih". 

ZAŠTO JE DONET OVAJ ZAKON?

Prema rečima advokata, proteklih nekoliko godina radi se na većoj zaštiti podataka o ličnosti kada su u pitanju bolesti i generalno zdravstveno stanje bilo kog građanina. To se smatra posebno osetljivim informacijama koje treba da se čuvaju i štite od svakoga ko nema zakonsko ovlađćenje da pristupi takvim podacima.