KOLIKO SE ZARAĐUJE OD KLAĐENJA NA KONJE U BEOGRADU: Nedelju dana biram na koga se kladim, fiksne kvote najbolje!

Osim adrenalina i euforije, mnogi dolaze na konjičke trke na beogradski Hipodrom zbog klađenja, novca i zarade.

MONDO/Stefan Stojanović

Sezona konjičkih trka na beogradskom Hipodromu je u toku i jedino na ovom mestu u Srbiji još uvek se organizuju i klađenja na konje. Dok jedan deo publike dolazi samo da navija, veliki broj posetilaca želi da "okuša sreću", uloži novac i kladi se na svog favorita. 

Ekipa MONDA posetila je konjičku trku i razgovarala sa kladioničarima i vlasnicima konja, koji su nam otkrili koliko para se ulaže u klađenje, kako se bira favorit, koji je najveći dobitak na ovoj kladionici i koliko zarade vlasnici konja nakon pobede na velikim trkama. 

VEĆI DOBICI OKO 20.000 DINARA

Nemanja Bobičić, vlasnik konja i nekadašnji predstavnik Udruženja beogradskog galopa i kasa, kaže za MONDO da je na Hipodromu trenutno moguće bukmejker klađenje na fiksne kvote. 

"Firma izbacuje kvote i igrač tačno zna koliko dobija. Najmanja uplata je 300, dok je najveća 25.000 dinara. Prema našem iskustvu, većina ljudi uplaćuje 500 dinara, ako izgube, da ne izgube mnogo. Maksimalna suma bude uplaćena svega pet puta u toku godine. Nekada se dobijalo po par hiljada maraka, a sada su malo veći dobici oko 20.000 dinara. Ranije je Hipodrom Beograd kao javno preduzeće imalo svoju totalizator kladionicu, gde se dobitak nije znao dok se ne završe sve uplate, sistem par minuta pred trku sve ne obračuna i ne uzme svoj procenat. Kvote variraju i idu sa 2,5 na 2,6. Na nekog konja nema uplata, pa sa 70 poraste na 90", objašnjava on. 

PRVI FAVORIT MOŽE DA BUDE "MALER"

Iako na beogradskom Hipodromu ima mnogo iskusnih poznavalaca trka, koji znaju svakog konja napamet i ne propuštaju nijedno takmičenje, teško je pogoditi pobednika svake trke, kaže Nemanja Bobičić.

"Ima mnogo stvari koje utiču na to ko će biti pobednik.  Pred trku i klađenje sve se gleda, do džokeja koji jaše do tereta koji nosi. Ali, postoji mnogo nepredviđenih stvari. Pratim forme, hendikepe i ocene koje variraju. Prvom favoritu može da se desi da se kasnije otvore vrata od mašine, pa da neki autsajder povede trku i pobedi. Kod konja nikada ne možete da znate šta će biti. Uz sve to, cela trka traje od minut do dva i po minuta, što stvara dodatni adrenalin", objašnjava Bobičić. 

POČETNIČKA SREĆA JE VAŽNA

Kako kaže, među posetiocima Hipodroma i kladioničarima ima najrazličitijih uzrasta i profesija. Među njima su i poznati glumci, poput Petara Strugara, ali i veliki broj sportista. Čak i ruski ambasador je nedavno odigrao trku, kaže Bobičić.

"Trke i klađenje služe za uživanje i većina posetilaca su porodičnih ljudi. Neki biraju konje za klađenje prema tome koji im je lep, drugi ako im se dopada ime, a treći zato što trči komšijin konj. Nema pravila ko se kladi i često roditelji uplaćuju tiket za svoju decu, odnosno stavljaju novac na konja koji se deci svidi. Ko se prvi put kladi, treba da uplati na konja koji im se najviše svidi, zbog početničke sreće", objašnjava Nemanja Bobičić. 

"CELE NEDELJE SE PRIPREMAMO NA KOGA SE KLADIMO"

Nemanja i Nikola Kukulj redovni su gosti beogradskog Hipodroma i doskorašnji vlasnici konja. Kako kažu za MONDO, konjičke trke postoje zbog klađenja, koje jesastavni deo tog sporta.

"Kada su velike trke na Hipodromu bude mnogo ljudi, adrenalina i tenzije. Sve to treba da voliš, a usput malo i da se zabavljaš. Pratimo konjičke trke svuda, u Šapcu, Požarevcu, Beogradu... Pripremamo se preko cele nedelje na šta ćemo da se kladimo. Koliko ćemo da uložimo, sve zavisi od kvote. Nedavno sam igrao za 100 evra i dobio sam 300. Fiksne kvote su bolje, ali neko voli duplove i trilinge. Treba mnogo sreće da dobiješ najveću nagradu, to je zaista retko. Koliki god da si poznavalac, dešava se da  najbolji konji izgube", kaže Nikola Kukolj. 

Kako tvrde za naš portal, do skoro su imali svog konja koji se povredio i više ne može na trke, zbog čega čekaju aukciju kako bi nabavili novog.

"Naši konji su 2012. i 2013. godine pobeđivali ovde. Dobar konj košta od 3.000 do 50.000 evra. Ipak, problem je što za takvo ulaganje nema pravila ni garancije. Dešavalo se da čovek kupi konja od 1.000 evra koji počne da pobeđuje i zarade na njemu. S druge strane, konj koji je plaćen  100.000 evra, oborio je jedan rekord i odmah dobio rak. Da je ostao zdrav, prošao bi dobro i u inostranstvu, gde se zarađuje ozbiljan novac. U Srbiji, vlasnik može da zaradi do 20.000 evra od pobede na glavnim trkama, dok je nedavno nagrada u Požarevcu bila milion dinara", otkriva Nikola Kukolj. 

TREBA GA PAZITI KAO DETE

Ipak, to je posao koji zahteva mnogo ulaganja i vremena, jer je potrebno da si 24 sata posvećen konju, objašnjava njegov brat Nemanja Kukolj.

"Treba ga paziti kao dete, platiti panasion 350 evra. Ne možeš da preskočiš ni jedan da kada ga obilaziš. Ja se konjima bavim 25 godina, gotovo svaki dan provodimo na Hipodromu. Toliko ih volim, da bi sa njima mogao čak i da spavam u boksu. Oni su takve životinje da bi mi napravile mesto i pomerile se sa strane da bi mogao da spavam", kaže Nemanja Kukolj.  

KAKO IZGLEDA PRVO KLAĐENJE?

Jedna od žena koje su se kladile na trkama jeste i Tea Milošev iz Novog Sada, koja je uplatila 300 dinara.

"Pošto imam troje male dece i ćerka ide u školu jahanja, često dolazimo na Hipodrom. Pokušali smo da ispratimo kvote, ali na kraju je presudilo to što je ćerka rekla da hoće da se kladi na konja koji ima belu tačku. Nisam fan klađenja, ali ovo je stvarno adrenalin. Sve je lepa atmosfera, dok dobitak nije bitan. Tu smo zajedno sa drugim ljudima koji navijaju i uzbuđeni su, sve je celokupni doživljaj", kaže za MONDO Tea Milošev. 

"AKO POBEDI ALKATRAZ, ČASTIM PIĆE"

Jedan od onih koji su se kladili prvi put, jeste i Beograđanin Srđan Garčević, koji je za naš portal rekao da je prvi put na Hipodromu, zahvaljući drugarici koja ga je dovela. 

"Da bismo se odlučili za konja, bilo je presudno ime konja i to što smo dobili dojavu od prijateljice, mada ni ona nije naročiti poznavalac. Atmosfera je dobra, porodična, a ima i dosta pasioniranih ljubitelja.  U redu je što je 300 dinara minimum za klađenje i toliko sam uložio. Mislim da je svaka stvar zanimljivija kada se doda malo novca. Ako pobedi Alkatraz, ekipu ću da častim pićem", kaže Srđan Garčević. 

POBEDIO KONJ KOGA ZNA CELA SRBIJA

Konja po imenu Alkatraz poznaje cela Srbija, a naročito Beograd, rekao je nakon pobede vlasnik ovog konja za MONDO. 

"Danas je bila jaka konkurencija, ali stari se dokazao i položio svoj ispit. To je konj koji uvek daje sve od sebe. Za pobedu je potreban dobar trening i dobar konj. I naravno ljubav. Imamo mi još grla, ali Alkatraz je konj koga najviše volimo. On ima osam godina, trči još dve godine i onda ide u zasluženu penziju", rekao je vlasnik pobedničkog konja.