ZAVRŠENA SEDNICA KRIZNOG ŠTABA: Medicinski deo tražio mnogo restriktivnije mere, evo šta je dogovor!

Sednica Kriznog štaba održana je danas u 14 časova.

MONDO/Stefan Stojanović

Danas je održana sednica Kriznog štaba na kojoj se raspravljalo o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Srbiji i o novim načinima borbe protiv širenja koronavirusa. Odlučilo se da se ostane pri postojećim merama i da se insistira na pojačanoj vakcinaciji građana. Medicinski deo Kriznog štaba je tražio uvođenje restriktivnih mera, ali se one za sada neće uvoditi.

Sednica je počela u 14 časova, a razgovaralo se o tome koji je najbolji način da se motivišu građani na vakcinaciju. Upravo to je kao glavnu temu Kriznog štaba najavila i premijerka Srbije Ana Brnabić.

Kako je juče napomenula, uvođenje restriktivnih mera dalo bi rezultate, koji bi se kroz neko vreme opet izgubili, pa bi opet trebalo uvoditi restriktivne mere što bi završilo u nebrojeno talasa.

"Mentalno zdravlje nacije ne može da izdrži taj krug unedogled. Zbog toga je strategija - vakcinacija građana Srbije, odnosno primanje prve i treće doze vakcina - dodala je predsedica Vlade.

O tome da li će biti uvođenja kovid propusnica, zabrana velikih skupova i skraćivanja radnog vremena ugostiteljskih objekata na 17 ili 20 časova uveče, raspravljalo se u krugu medicinskog dela Kriznog štaba i ostalih stručnjaka.

Premijerka Ana Brnabić je rekla nakon sednice da je medicinski deo Kriznog štaba zatražio skraćivanje radnog vremena i ograničavanje broja okupljanja, kako bi se smanjioo broj zaraženih.

"To bi značilo da bi na neko vreme bilo potrebno uvesti ponovo mere, ali da je cilj da se istraje u vakcinaciji. Odlučeno je da se nastavi sa merama vakcinacije", naglasila je premijerka.

MONDO/Stefan Stojanović 

Restriktivne mere nisu trajno rešenje i zbog toga se ne uvode, što je i zaključak Kriznog štaba.

"Sledeće nedelje će biti nova sednica Kriznog štaba, kada će se ponovo razmatrati viđenje medicinskog dela Kriznog štaba", navela je Brnabić.

Ona je naglasila da smo samo neodgovornim odnosom prema vakcinaciji došli do današnjeg broj zaraženih i cele situacije u četvrtom talasu, a da je država uradila sve da nabavi vakcine i organizuje njeno primanje, ali da je sve individualna odgovornost.

"Medicinski deo Kriznog štaba je tu da nas savetuje. Ali mene zanima to što je jedini način da pobedimo pandemiju taj da se vakcinišemo. Kada uvedemo restriktivne mere pašće broj zaraženih, a onda kada ih ukinemo nevakcinisani će se vratiti slavljima i onda će se vratiti broj. A onda ide da uvedemo ponovo restriktivne mere, a onda opet. A imamo vakcinu. Do nas je", kazala je Brnabićeva.

Dodaje da moramo da se uozbiljimo i da pričamo samo i isključivo o vakcinaciji. Rešenje postoji.

"Verujem da će se ljudi vakcinisati da bi postigli kolektivni imunitet i da stavimo tačku na ovo", ističe premijerka.

MONDO/Stefan Stojanović 

Naglašava da je sa mladima i njihovim organizacijama razgovarala o njihovoj vakcinaciji. Oni imaju stav da na njih ovaj virus ne utiče mnogo.

"Delta soj, ipak, utiče na mlade i oni oboljevaju i neki tragično završavaju. Apelovaću da se mladi vakcinišu. Stalno možemo da pričamo o tome koliko je vakcinacija važna", kaže Brnabićeva.

Dodaje da se može govoriti i o obaveznoj vakcinaciji, ali da je u praksi to nemoguće.

"Šta ra daimo, da otpustimo one zdravstvene radnike koji neće da se vakcinišu u 21. veku?!", zapitala je premijerka.

Dodala je da rado citira jednu lekarku, koja je rekla - Kada ste lekar i ne vakcinišete se to je kao da ste sveštenik i ne verujete u Boga.

"Menjaju se stavri jer sada više razgovaramo o vakcinaciji. To je jedina tema o kojoj pričamo kada je tema kovid virus", rekla je i naglasila da su kovid propusnice spremne, ali da se možda neće uvoditi.

"Znam šta će biti kada se uvedu. Nećemo moći da ih iskontrolišemo. Onda opet nećemo razgovarati o kovid propusnicama, jer će se razgovarati o onima koji su ušli u kafić a nisu pokazali kovid propusnicu. Nemoguće je to iskontrolisati, pogotovo kad je vakcinisano 50 osto građana", rekla je premijerka.

Kako tvrdi izvor MONDA iz Kriznog štaba, nije moguće sprovesti sve navedene mere odjednom i na današnjoj sednici je odlučeno čemu treba dati prioritet.

"Pojedini članovi lekarske struke zalažu se najpre za skraćivanje radnog vremena, a da se kovid propusnice mogu uvoditi nakon toga, posetepeno. Drugi deo štaba, međutim, protivi se tome i smatra da prvo treba uvesti kovid propusnice, a da se ne treba vraćati na skraćivanje radnog vremena, jer to nije dalo trajne rezultate prethodnih meseci, nego da treba napraviti iskorak i odmah ponuditi neko bolje rešenje. Na današnjoj sednici će se najviše pričati o motivaciji za vakcinaciju i to je ono što je sigurno", kaže za MONDO izvor iz Kriznog štaba neposredno pred sednicu.

(MONDO)