Letnje računanje vremena završava se u tri sata ujutru, poslednje nedelje u oktobru, a ponovo će početi krajem marta 2022. godine.
Računari, mobilni telefoni i drugi uređaji koji pokazuju tačno vreme automatski će se vratiti na zimsko računanje vremena, ali ne i stariji uređaji koji nisu predviđeni za ovakvu funkciju. Starije časovnike, budilnike i radio-aparate pomerite za jedan čas unazad, sa 3:00 na 2:00 sata.
Evropska unija je donela preporuku o ukidanju letnjeg računanja vremena, ali tu odluku bi trebalo zajednički da donesu vlade evropskih država. Do te promene još uvek nije došlo, tako da u narednim godinama ipak nastavljamo sa letnjim i zimskim računanjem vremena.
Letnje računanje vremena je u našoj zemlji zaživelo 27. marta 1983, u skladu s odlukom EU, pre svega zbog potencijalne ekonomske koristi boljeg funkcionisanja jedinstvenog tržišta, transporta, komunikacija i drugih industrija.
EU je odlučila da zbog izostanka veće koristi 2021. godine odustane od pomeranja satova dvaput godišnje, prepuštajući članicama da odluče da li će tada trajno usvojiti "letnje" ili uobičajeno "zimsko" računanje vremena.
Članice EU vratiće i ove jeseni časovnike za jedan sat unatrag, jer nisu postigle saglasnost o predlogu Evropske komisije od pre tri godine, kada je na glasanje stavljeno sezonsko pomeranje sata poslednje nedelje marta, to jest oktobra.
Pojedini domaći mediji objavili su kako ćemo, usled pomeranja sata, imati manje vremena i morati ranije na posao. Ovo jeste tačno, ali u martu mesecu, kada se časovnik pomera unapred, dok će nas promena u noći između ove subote i nedelje ostaviti sa jednim satom više.
Da li smatrate da bi trebalo ukinuti pomeranje sata u Srbiji? Recite nam u anketi!
Da li ste za pomeranje sata na "zimsko vreme"?
(MONDO)