ODOBREN NOVI LEK ZA KORONU! Doktorka otkriva da li stiže u Srbiju, može li da zameni vakcine i zaustavi pandemiju

Da li će novi lek koji je odobren u Velikoj Britaniji zaista zaustaviti pandemiju korona virusa? Evo šta kažu lekari da li možemo da ga očekujemo u Srbiji.

MONDO/Predrag Vujić/YouTube/Stetoskop info/Profimedia

Pilula koja bi mogla da pomogne u lečenju korona virusa nosi naziv molnupiravir i odobrena je u Velikoj Britaniji. Ovo je prvi ikada odobreni oralni antivirusni lek za kovid 19 i Britanija je prva zemlja koja će ga uvesti u upotrebu, pošto se  smatra da bi mogao da suzbije pandemiju korona virusa. 

Šta znamo o ovom leku, kolike su šanse da zaustavi pandemiju korone, može li da zameni vakcine i kada možemo da očekujemo da počne da se koristi u Srbiji, razgovarali smo sa prim. dr sci. med. Tatjanom Radosavljević, pulmologom sa iskustvom u lečenju postkovid sindroma. 

KORISTI SE ODMAH NAKON POZITIVNOG TESTA

Regulatorno telo MHRA odobrilo je molnupiravir za oralnu upotrebu odmah nakon pozitivnog testa, ili do pet dana nakon pojave simptoma.

Podaci istraživanja ukazuju da molnupiravir može da "prepolovi" šanse za hospitalizaciju ili smrt od kovida kod najrizičnijih pacijenata, kada se tretman započne dok je bolest još uvek u početnoj fazi. Lek proizvodi kompanija "Merk" koja je saopštila da se nada da će do kraja godine proizvesti deset miliona doza leka, a tokom 2022. još 20 miliona.

MORA DA GA ODOBRI EVROPA I AMERIKA

Doktorka Tatjana Radosavljević kaže da je za Srbiju najvažnije da lek prođe američke i evropske provere, jer su tada najveće šanse da bude odobren i u Srbiji. 

"Velika Britanija ga jeste odobrila, ali je navažnije hoće li ovaj lek dobiti dozvolu Američke agencije za hranu i lekove. Ako se to dogodi, to će biti veliki pomak i onda možemo da govorimo o njegovoj široj primeni u Evropi, samim tim i Srbiji", kaže za MONDO dr Tatjana Radosavljević.  

KADA STIŽE U SRBIJU, ZAVISI I OD CENE

Kako objašnjava, ako ove pilule budu odobrene od strane američke agencije, možemo da očekujemo da dobije zeleno svetlo i od strane Evropske agencije za lekove, a zatim i Agencije za lekove u Srbiji. 

"To će svakako biti duga procedura, gde svi koraci moraju da se ispune, ali to je najmanje važno, samo ukoliko se ispostavi da je lek efikasan. Hoće li biti dostupan u Srbiji, takođe zavisi od toga kakva će mu biti cena", kaže Tatjana Radosavljević. 

NISU SE POKAZALI REMDESIVIR, HLOROKIN, KINESKI LEKOVI...

Kaže da se već ranije pokušavalo sa lekovima kojima se leče zaraženi od kovida i ovo je za sada samo jedan od medikamenata kojim će se pokušati zaustavljanje pandemije.

"Koristio se remdesivir i hlorokin, ali je entuzijazam splasnuo nakon samo nekoliko meseci i ovi lekovi nisu odobreni. Kineski lek koji se sada koristi kod obolelih od korone zapravo je lek za ebolu i nema značajan efekat kod kovida. Zato je dobro da se aktivno traži lek koji može više da pomogne obolelilma, ali ne treba očekivati da to bude čarobna pilula koja će rešiti sve", kaže dr Radosavljević. 

NEĆE SVI MOĆI DA GA KORISTE

Medikamenti koji se koriste u borbi protiv virusa su vrlo specifični i postoji vema malo lekova ove vrste koji deluju.

"Kada zbog virusa imate običnu kijavicu, teško je zaustaviti, a kamoli koronu. Zato se više radi na ublažavanju simptoma. Takođe, ne treba očekivati da ovaj lek bude namenjen svim pacijentima, već će sigurno postojati grupe ljudi koje neće smeti da ga koriste. Još jedna varijanta jeste da se na kraju otkrije kombinacija lekova, koja bi bila uspešna u lečenju, kaže doktorka. 

NE MOŽE DA ZAMENI VAKCINE

Dok ne dobijemo lek, jedino što imamo su vakcine. To je bolja varijanta zato što je uvek bolje prevenirati, nego lečiti, tvrdi doktorka. 

"Uvek je bolje ne dobiti koronu, nego je lečiti bilo kakvim, pa i najboljim lekom. Zato pilula ne može da zameni vakcinu", zaključuje dr.