Primamljivi oglasi u kojima se doktorima nudi plata od 10.000, a medicinskim sestrama od 4.800 dolara, privlači sve više zdravstvenih radnika.
Doktor Miljko Ristić sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje podseća da naši lekari i medicinari godinama odlaze u Zapadnu Evropu, pre svega u Nemačku, gde su plate i po nekoliko puta veće od onih u Srbiji.
Kako kaže, jedna od njih je i medicinska sestra sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje koja će za svoj angažman dobijati 2.800 evra mesečno.
"Znate kako, mladi ljude žele da žive malo bolje, mada se na kraju svi vrate u zemlju, ta neka nostalgija za Srbijom postoji", rekao je doktor Miljko gostujući u jutarnjem programu Kurir televizije, dodajući da ima i iskustvo rada u inostranstvu.
"Bio sam dve godine na usavršavanju u inostranstvu. Ovde sam imao vrlo dobru poziciju, postao sam asistent na Univerzitetskoj klinici KCS, međutim, nije mi zarada bila motiv da odem. Imao sam stipendiju vlade i tamo su bili zaprepašćeni jer sam odbio da ostanem", rekao je karadiolog uz zaključak da je takvu odluku doneo jer voli svoju zemlju.
ISTINA O RADU NA KRUZERIMA
Povodom pokušaja brodskih kompanija da zdravstvene radnike visokim platama od 10.000 dolara za lekare i 4.600 dolara za medicinske sestre namame na kruzere, dr Ristić kaže da je Restitucioni savet Srbije i Beograda držao predavanja i kurseve za osobe bez medicinskih škola i iskustva.
"Najniži kurs od tri nivoa je da osobi kojoj pozli može da pomogne na ulici. Ti kursevi ne traju dugo, za vikend se organizuje jedan kurs, sledeći vikend drugi i za deset dana ti ljudi se obuče za funkciju da ukažu prvu pomoć i sprovedu pacijenta u bolnicu na bazenima, kruzerima...", objasnio je dr Ristić i dodao da je do sada na taj način obučeno oko 300 lekara i sestara.
Kako kaže, sa tim diplomama mogu legalno da rade u zemljama Zapadne Evrope.
(MONDO/Kurir)