Društvo

UVODI SE NOVA PROCEDURA U APOTEKAMA U SRBIJI? Nema više kupovine "na svoju ruku" - izdavanje antibiotika samo na 1 način

Autor Tamara Jovanović

Uzimanje lekova na svoju ruku može biti veoma opasno, posebno kada su antibiotici u pitanju.

Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Ljudi su navikli da često daju sami sebi dijagnozu i piju i kupuju lekove na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa lekarom i farmaceutom. To posebno opasno može biti kada su u pitanju antibiotici.

Njihovom neadekvatnom upotrebom može doći do stvaranja multirezistentnih sojeva, što znači da ćemo u organizmu ubiti samo one manje otporne, i ostaviti prostora za one "loše" koje će biti otporne na sve veći broj antibiotika. Što je posebno opasno kod osoba kojima je imunitet već oslabljen.

Zbog svih nuspojava koje su moguće, pravilna upotreba antibiotika je veoma važna da bi došlo do izlečenja infekcije u organizmu koju je uzrokovala neka bakterija. Iz tog razloga, Farmaceutska komora Srbije pokrenula je uvođenje standardizovane farmaceutske usluge prilikom izdavanja antibiotika, kao pilot projekat koji sprovodi u saradnji sa Ministarstvom zdravlja - Drugi projekat razvoja zdravstva Srbije.

"Kako bismo usporili antibiotsku rezistenciju moramo da smanjimo nepravilnu i nepotrebnu upotrebu antibiotika. Kao deo zdravstvenog sistema Srbije pozvani smo da aktivno učestvujemo u rešavanju ovog problema i da preduzmemo odgovarajuće korake, sa svoje pozicije i iz svojih nadležnosti. Prilikom izdavanja antibiotika na lekarski recept savetovanje pacijenta je često od presudnog značaja za pravilno uzimanje leka, smanjenje rizika od neželјenih reakcija i interakcija, što je jedan od preduslova za smanjenje rezistencije na antibiotike", objašnjava Tatjana Šipetić, direktorka Farmaceutske komore Srbije i dodaje da je iz tog razloga Farmaceutska komora Srbije standardizovala uslugu prilikom izdavanja antibiotika sa ciljem da pacijenti u Srbiji mogu da dobiju u svim apotekama bolju uslugu.

Kako je objasnila, to će u praksi značiti da će farmaceut prilikom izadavanja antibiotika popunjavati kontolnu listu zajedno sa pacijentom i informisati ga o svim detaljima vezanim za lek i o njegovoj pravilnoj primeni. Pacijent će dobiti usmenu i pisanu informaciju o svim mogućim neželjnim reakcijama leka i kako ih minimizirati.

Pored toga, pacijenti će biti informisan o tome da li sme da se izlaže suncu tokom korišćenja antibiotika, koje namirnice ne sme da konzumira tokom primene antibiotika, kao i da li je potrebno da u terapiju uključi i neki određeni probiotik.

(MONDO/Kurir)