Miša Anđelković, mladi istoričar iz pirotskog sela Obrenovca, tokom svojih studija svaki slobodni trenutak provodio je na očevom imanju i čuvao stado od 80 ovaca. Rad na selu ga nije omeo da master studije istorije u Novom Sadu završi sa čistom desetkom.
Miša Anđelković je povezao stari, srednji i novi vek sa stadom ovaca. Pašnjaci i livade najčešće su bile njegova čitaonica.
Kako Miša kaže milina je bilo učiti sa njima, sa ovcama...
"Mir, tišina, stvarno je bilo uživanje. Biblioteka i čitaonica su bile sa mnom u svakom trenutku. Knjiga je uvek u torbi...", priča Anđelković.
Njaga je deda Ljubomir uveo u svet istorije, a kada je odlučio da joj se posveti, dobio je podršku roditelja.
Mišin otac Stojan Anđelković ističe da je izuzetno ponosan na svog sina.
Kako kaže, bez obzira što je Miša učio i fakultet, on je njima pomagao.
"Celog leta je bio ovčar, sa sobom je uvek nosio knjige, uz ovce je završio fakultet, a mislim da se i celo selo ponosi Mišom", ističe Stojan.
Miša je stažirao u Pirotu i dobio zvanje kustosa, ali njegovo obrazovanje nije bilo dovoljno da dobije posao. Ipak, otvorila su se neka druga vrata.
"Ja sam dobio poziv iz Beograda - poziv od direktora Muzeja žrtava genocida Dejana Ristića i naravno, ponudu sam odmah prihvatio, tako da sam već počeo da radim. To je upravo ono što sam ja hteo. I svakako mi je jako drago da sam dobio onaj posao koji sam želeo. I to je samo jedan izazov da ja dokažem da sam tu gde jesam s pravom", naglašava Miša Anđelković.
Ovom mladom čoveku istorija je strast - ali ne jedina. Miša obožava odbojku i stripove, uz koje je naučio italijanski jezik, ima biblioteku sa više od tri hiljade knjiga.
Mladić Anđelković je rešen da se i dalje usavršava, a kako kaže, ne bi menjao dobitnu kombinaciju, pa će verovatno i doktorat, osim na fakultetu, pripremati na prostranim pašnjacima uz svoje stado.
(MONDO/RTS)