Nedeljko Gagić iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu Sektora za vanredne situacije istakao je da je evidentno povećanje broja požara na stambenim i poslovnim objektima na početku i u toku grejne sezone, uprkos svim apelima Sektora za vanredne situacije, koje građanima upućuju preko sredstava za javno informisanje i medija.
Kako kaže, razlozi za to su pre svega preopterećenje električnih instalacija, neispravne električne instalacije i ostavljanje različitih grejnih tela bez nadzora.
REAGOVANJE U KRITIČNOJ SITUACIJI
"Kada su u pitanju veliki objekti, veoma je bitno da građani znaju da makar u prvim trenucima moraju da savladaju strah i paniku i da se u što kraćem roku upute ka izlazu, da zaštite lice i disajne organe, i sačuvaju se od štetnog sagorevanja", objašnjava načelnik odeljenja u Upravi za vatrogasno-spasilačke jedinice i dodaje da je veoma važno da se vatrogascima po dolasku odmah daju što detaljnije informacije o samom objektu i o ljudima koji su eventualno ostali zaglavljeni.
OD GREJALICA DO PUNJAČA MOBILNIH TELEFONA
Stručnjak navodi da je u najvećem broju slučaja uzok požara ljudski faktor, nepažnja zbog žurbe i ostavljanje električnih uređaja upaljenih bez nadzora – od punjača mobilnih telefona, laptop računara do uključenih grejnih tela, korišćenja neadekvatnih produžnih kablova koji se pod opterećenjem zapale.
"Svi požari, pa i oni sa ljudskim žrtvama i velikom materijalnom štetom, nastaju kao mali požari i mogu se ugasiti sa protivpožarnim aparatom pod uslovom da ga imamo, da je u ispravnom stanju i da znamo da ga koristimo", kaže Gagić.
On dodaje da, ako ne možemo da ga ugaimo sami, da je veoma važno da obavestimo ostale stanare u zgradi i da zatvorimo vrata od prostorije u kojoj je požar izbio.
"Moram da naglasim da tada ne sme da se koristi lift, a ako je stepenište zadimljeno, treba ostati u stanu, zatvoriti vrata, krpama zatvoriti protok dima i, što je najvažnije, pozvati vatrogasce i obavestiti ih u kom stanu se nalazite", naglašava načelnik odeljenja Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice.
TOKOM ODMORA I PRAZNIKA DODATNA OPASNOST
U slučajevima da stan ostavimo na više dana, obavezno treba isključiti sve električne potrošače koji se mogu isključiti, a ako koristimo tečni gas, zatvoriti ventil na boci. Iz godine u godinu imamo slučajeve trovanja ugljen-monoksidom u vikendicama koji je produkt nepotpunog sagorevanja kada se uključuju agregati ili druga ložišta koja dugo nisu korišćena.
"Sve mora dodatno da se proveri, jer je ugljen-monoksid izuzetno opasan. Prilikom isparenja se ne oseća ni ukus ni miris i veoma mala u prostoru može dovesti do teškog trovanja opasnog po zdravlje, a često i do smrtnog ishoda", upozorio je Gagić.
NOVOGODIŠNJE LAMPICE I PIROTEHNIKA
Načelnik odeljenja je apelovao na roditelje da pred praznike da ne kupuju deci pirotehnička sredstva, pre svega petarde, jer svake godine dolazi do povreda u kojima ostaju bez prstiju pa i celih šaka. Međutim, ukoliko se takva sredstva ipak koriste, veoma je bitno da to bude na bezbedan način kako ne bi došlo do posledica po zdravlje ili do požara.
"Posebno treba da se obrati pažnja na svetleće ukrase i njihov kvalitet. Nikako ih ne ostavljajte uključene tokom noći, vodite računa da deca ne barataju time, ali pazite i da ih se dohvate kućni ljubimci", istakao je stručnjak.
(MONDO/RTS)