KOLIKO MOŽE DA SE ZARADI OD ČIŠĆENJA SNEGA: Za samo 7 dana čak 25.000 dinara, a za neočišćen sneg kazne ogromne

Zbog snega koji se juče zabeleo u Srbiji, čistače traže trgovinski lanci, privatne firme i preduzeća. Koliko se ovaj posao plaća, ko ga obavlja i koliko je težak?

MONDO/Uroš Arsić

Srbija se juče zabelela od snega u gotovo svim krajevima, što je uzrokovalo kolaps saobraćaja i otežano kretanje građana. U pojedinim gradovima visina snežnog pokrivača iznosila je 30, dok je na planinama to bilo i do 50 centimetara. 

To je dovelo do toga da se na sajtovima pojavljuju oglasi za posao čistača snega, koje postavljaju vlasnici poslovnih lokala, preduzeća, banaka i trgovinskih lanaca. Takođe, ima i onih koji sami nude usluge čišćenja snega za novčanu naknadu. Prema informacijama sa sajtova, onaj ko obavlja ovaj posao u Srbiji može da zaradi oko 25.000 dinara nedeljno. 

JEDNI PLAĆAJU PO SATU, DRUGI DAJU DNEVNICE

Dok pojedine firme plaćaju čistače snega po satu, druge angažuju radnike kojima plaćaju dnevnice, što podrazumeva da čistači snega budu prisutni tokom celog dana.  

"Po satu se plaća obično od 300 do 600 dinara. Kada sneg neprestano pada, firmama koje angažuju čistače više se isplati da plaćaju dnevnice. Studenti preko omladinske zadruge zarađuju oko 2.000 dinara za pola smene, odnosno tri i po sata, kao i 3.000 dinara za celu smenu, koja uglavnom traje oko šest sati", objašnjava za MONDO Igor Antonić, vlasnik firme koji traži čistača snega preko oglasa. 

ZAHTEVAN FIZIČKI POSAO ZA MLADE

Većina oglasa za posao čistaća snega odnosi se na studente i mlade bez stalnog zaposlenja, kojima je potrebna zarada. 

"U velikom broju oglasa se navodi da je to posao za vas ukoliko ste mladi i imate slobodno vreme. To je zato što je to zahtevan fizički posao na niskim temperaturama, koji uglavnom prihvataju mladi od 18 do 26 godina, koji studiraju i nemaju stalna primanja. Oni kojima hladnoća i i minus ne smeta mnogo, mogu da rade i po šest ili više sati dnevno. Ima i starijih muškaraca koji čiste sneg jer im je potrebna dodatna zarada, ali oni teže podnose hladnoću", kaže vlasnik Antonović. 

ZA SEDAM DANA, STUDENT ZARADI 25.000 DINARA

Predrag Milinković, student iz Beograda, kaže da je zajedno sa nekoliko kolega sa Poljoprivrednog  fakulteta odlučio da zaradi novac za proslavu dočeka Nove godine, tako što će čistiti sneg. 

"Dogovorili smo se da čistimo sneg sedam dana i izračunali smo da ćemo tako zaraditi oko 25.000 dinara. Zarađeni novac planiramo da potrošimo zajedno, tako što ćemo da se provedemo za Novu godinu. Drugu mogućnost za zaradu trenutno nemamo. Nije mi mnogo  teško, zato što volim zimu i sneg. Bitno je samo dobro se obući, imati toplu obuću i rukavice koje ne propuštaju sneg i praviti pauze", kaže za MONDO Predrag Milinković. 

AKO NEMA KO DA ČISTI, PLJUŠTE KAZNE

Važno je da se posao čišćenja snega obavi kako treba, zato što vlasnik lokala i preduzeća može da plati kaznu ukoliko se ispostavi da sneg i led nisu očišćeni.

"Kazna za preduzetnike je 25.000 dinara, a za pravna lica 50.000 dinara. Osim čišćenja snega podrazumeva se da se uklone ledinice sa objekta i da se otkloni led sa samih ulaza. To je onda dodatni posao, koji se više plaća. Stalno zaposleni radnici koji imaju redovan posao i obaveze nisu u mogućnosti da čiste, zato je najsigurnije angažovati radnika", objašnjava Igor Antonović, vlasnik firme. 

TIM KOJI ČISTI NA TERITORIJI BEOGRADA

Ukoliko je potrebno da se sneg čisti na više lokacija istovremeno, to zahteva angažovanje tima. Na oglasima se takođe može pronaći i ovakva vrsta ponude. 

"Naš tim ljudi čisti sneg i led sa prilaza Vaše stambene zgrade, odnosno kuće na teritoriji Beograda. Ponudu vršimo putem agencije, odnosno kao fizička lica, u zavisnosti od Vaše potrebe", navodi se u jednom od oglasa.