FOTO, VIDEO

DRAGAN SE VODI PAROLOM DA SE ŽIVOT I POVERENJE SAMO JEDNOM GUBE: Kod njega sami uzimate brašno i ostavljate novac!

Autor Jelena Bojić Obradović

Dragan Živanović je jedinstven vid trgovine u svojoj vodenici, vođen parolom da se "život i poverenje samo jednom gube", započeo još pre 14 godina.

Izvor: Kurir TV/Screenshot

Đedina vodenica, na putu između sela Zlatarić i Pričević u blizini Valjeva, opstaje duže od stoleća. Međtuim, osim toga ona može da se podiči i time što funcioniše na poštenje. Kako se saznaje, u ovom objektu vodeničar svoje brašno ostavlja bez nadzora, a kupci sami ostavljaju novac za ono što su preuzeli.

Ovu vodenicu i zanat Dragan Živanović je nasledio od svog komšije Radoslava Đeda, po kojem i nosi ime, piše Kurir.

Živanović je ovaj jedinstven vid trgovine, vođen parolom da se "život i poverenje samo jednom gube", započeo još pre 14 godina.

"Stavio sam dva kila brašna i napišem cena 80 dinara, uzmite brašno i ostavite novac. Posle sat vremena dolazim, uzete dve kese i ostavljen novac i to je tako krenulo", opisuje vodeničar u čijoj se vodenici proizvode kukuruzno, belo i heljdino brašno.

Vodenica, brašno
Izvor: Printscreen/Kurir TV

Kako Živanović dodaje, nikada se nije desilo da neko uzme robu, a da ne plati.

"Ne bismo mogli da poverujemo da će neko da dođe da uzme brašno svojoj deci a da ne plati. Svi se nešto žale, i u crkvi i svi se čude kako ovde niko ništa nije uzeo. Uzmu ljudi, nemaju sitan novac, pa napišu", navodi vodeničar Dragan Živanović.

Vodenica, poruka
Izvor: Printscreen/Kurir TV

Kako naglašava, desilo mu se jedino da putnici namernici prođu, ali nemaju sitno, pa ostave kesu bombona u zamenu za brašno ili poruku da će platiti kada se sledeći put nađu u selu.

Komšije ističu da su ponosne na zemlju i narod sa kojim žive. Draganova supruga Milica mu je, takođe, velika podrška i pomoć. Zbog toga  i ne iznenađuje što objekat koji služi narodu, hrani građane i stoku, pored 30 vodenica u ovom kraju, ostao jedan od retkih koji je još u funkciji.

"Ljudi nam dolaze iz raznih krajeva, Kragujevca, Niša, Vranja, Loznice, Ljubovije, Novog Sada, Austrije, Nemačke. Oni su stalne naše mušterije, kad dolaze na odmor preko leta dolaze da otkupe brašno i kažu da je brašno vrshunsko, da su zadovoljni kvalitetom", zaključuje Milica.

(MONDO/Kurir)