TAMNE BOJE NIKAKO ZA MALE STANOVE, U KUHINJU KALJENO STAKLO: Saveti arhitekte - kako da za male pare dobijete lux izgled

Kako da mali stan deluje veće, da iskoristite kuhinjski prostor i vizuelno odvojite deo za spavanje? Arhitekta Ksenija Popadić otkrila je sve o uređenju prostora.

Instagram/printscreen/luxurylifedesign_by_ksenija/Privatna arhiva

Uređivanje i renoviranje stana za jedne je uživanje, dok je za druge "noćna mora". Glavno pitanje najčešće je kako iskoristiti prostor, učiniti da izgleda lepo i ne bacati gomilu para na nameštaj za koji se često kasnije ispostavi da nije funkcionalan. 

Zbog svega toga, ekipa MONDA razgovarala je sa arhitektom i dobila odgovore na pitanja kako odabrati kauč za mali stan, da li ugraditi šank u kuhinji, kako da pločice u kupatilu izgledaju luksuzno i skupo i kakve ormare i tv komode odabrati. 

KAKO DA BUDE FUNKCIONALNO I LEPO?

Ksenija Popadić, master inženjer arhitekture sa iskustvom u uređivanju enterijera, kaže za MONDO da se kod stanova većih od 50 kvadrata može eksperimentisati sa nameštajem i bojama, dok kod manjih stanova to nije slučaj. 

"Stanovi od 30 kvadrata najčešće imaju ulazni prostor, kuhinju i dnevnu sobu koji čine jednu celinu i kupatilo koje je odvojeno. Sa 50 kvadrata, najčešće postoji i dodatna, spavaća soba. Kod stanova manje kvadrature potrebno je voditi računa da sve bude funkcionalno, ali da se ne naruši estetika. To je teško postići i zbog toga se prave greške zbog kojih stan izgleda još manji i nema dovoljno prostora za sav potreban nameštaj", kaže arhitekta Ksenija Popadić. 

UZMITE PLIĆI ORMAR I GARDEROBNE IZVLAKAČE

Najvažniji korak kod uređivanja manjeg stana jeste vizuelno razdvajanje tri zone, kuhinje, dnevne sobe i ulaza, budući da je podizanje zidova isključeno zbog manjka prostora.

"Ulazni deo i hodnik treba iskoristiti za ormar i cipelarnik. Umesto standardnih dimenzija od 60 centimetara dubine, najbolje je kupiti ili napraviti plići ormar dubine 45 centimetara, gde se mogu koristiti garderobni izvlakači. Uz pomoć njih se stvari mogu kačiti na ofinger frontalno, čime se dobija na prostoru. Najbolje je da ormar bude klizni, kako bi zauzimao manji prostora pri otvaranju, kao i da na njega bude montirano ogledalo. Na taj način reflektuje se više prirodnog svetla i vizuelno širi prostor", objašnjava arhitekta. 

REFLEKTUJUĆI MATERIJAL ZA SVETLOST U KUHINJI

Kako bi se razdvojili kuhinja i dnevna soba koji se nalaze u jednom prostoru, najvažniji deo jeste prostor za jelo, koji može da bude pult ili šank, koji treba da bude minimum 40 centimetara širine. 

"Umesto šanka može se postaviti i niža radna ploča, za kojom se sedi na stolicama standardne veličine. Može da se ugradi zajedno sa ladicama, policama i fiokama, koji su uvek neophodni u kuhinji. Pult ili ploča mogu takođe da posluže i kao dodatni radni prostor. U delu gde se nalaze kuhinjski elementi, umesto keramike može da se postavi ogledalo i zaštiti providnim kaljenim staklom koje je lako za održavanje. To je moderan način da se proširi prostor i unese više dnevne svetlosti u stan. Isti efekat može se postići odabirom jednobojnih sjajnih materijala za izradu kuhinje kao što je iverica ili farbani medijapan u skupljoj varijanti", objašnjava naša sagovornica. 

BELA JE NAJBOLJA BOJA ZIDOVA?

U delu gde se nalazi dnevna soba najbolje je koristi svetle tonove, dok je bela najzahvalnija boja zidova u malim stanovima.

"Kada se mali prostor okreči u teget, crvenu ili zelenu, to najčešće prihološki stvara neprijatnost i deluje agresivno. Ko voli neku od ovih boja, može da je koristi u detaljima, kao što su jastuci, nijanse na tepihu ili slika na zidu. To će uneti živost i oplemeniti stan u dovoljnoj meri", kaže Ksenija Popadić. 

UGAONA GARNITURA MNOGIMA SPAS

Većina ljudi traži kauč koji je udoban, lepo izgleda i ne deluje glomazno kada ga vide među gomilom nameštaja u prostranom salonu, ali tu često pogreše, dodaje ona. 

"Tek kada donesu kauč u stan, shvate da je preveliki i da su napravili grešku, jer im je 'pojeo' prostor. Zato je važno dobro izmeriti sobu i proveriti koliko površinu on zauzima. Kauč koji je samo udoban ali zbog svojih gabarita onemogućava svakodnevno funkcionisanje, nije dobro rešenje. Zato je ugaona garnitura najčešće dobar izbor, jer zauzima manje prostora od nekog dvoseda, troseda i fotelje a pruža više prostora za sedenje", kaže arhitekta. 

KRATKI I KORISNI SAVETI

Ako je plafon u stanu nizak, vertikalni motivi, pruge i letvice mogu da izduže prostor. S druge strane, sve što je postavljeno horizontalno će ga smanjiti i zagušiti.

"Svaka tv komoda i kafe stočić treba da sadrže dodatne ladice, koje su u malim stanovima neophodne. Pojedini komadi nameštaja mogu biti od iverice u dezenu drveta, koja je pristupačna i kojom se postor može utopliti. Biljke i cveće takođe mogu da oplemene prostor, isto kao i slike na zidu i vaze sa cvećem. Zavese sa draperijama najbolje 'ušuškaju' prostor. Takođe je aktuelna rasveta i led trake koje se nalaze u samom nameštaju, čine da prostor izgleda luksuznije", objašnjava Ksenija Popadić. 

UMESTO ŠARENIH PLOČICA, BIRAJTE VEĆE DIMENZIJE

Što se tiče izbora pločica za kupatilo, potrebno je koristiti svedene, neutralne dezene, pastelnih tonova ili bele, jer tada prostor izgleda ekskluzivnije. Kupatila u malim stanovima treba da budu što jednostavnija, navodi naša sagovornica.

"Najčešća greška koja se pravi jeste da se pare 'bace' na pločice koje su previše šarene, napadne i imaju mnogo sitnih detalja. To ne izgleda dobro, naročito u malom prostoru. Najskuplje izgledaju pločice većih formata kao što su 120 sa 60 cm, koje su nešto teže za ugradnju. Takođe, ako u kupatilu nema prostora za korpu za veš, postoji mogućnost da se ispod lavaboa ugradi ormarić koji služi za te svrhe. Kada postoji ugradni vodokotlić, iznad njega ostavlja se prostor za police za odlaganje kozmetike ili peškira. Uvek gledajte da se ogledalo iznad lavaboa otvara",kaže ona. 

LETVICAMA ODVOJITE ZONU ZA SPAVANJE

Radijatori u stanu mogu da budu obloženi maskom, nakon čega se dobija prostor koji može da služi kao polica.

"Kako bi se izdvojila zona za spavanje u malim stanovima, mogu da se korste letvice i police ispred kreveta, koje bolje izgledaju i funkcionalnije su je od paravana. Noćni stočić može da bude samo ploča, ispod koje može da stoji tabure. Ako na tom zidu dodate ogledalo, to takođe može da bude i sto za šminkanje i ulepšavanje", kaže naša sagovornica.