Da li vam se dogodilo da izađete napolje, deluje vam da je vedro i toplo, ali vam se smrzavaju samo ruke i lice? Ili da pročitate vremensku prognozu koja je u "plusu", ali uz upozorenje da će subjektivni osećaj biti debeli minus? Meteorolog je objasnio šta je subjektivni osećaj, kada nam je najhladnije i šta možemo da uradimo da se zagrejemo.
"Subjektivni osećaj je reakcija tela na okolinu, na temperaturu i vlažnost vazduha, na vetar... Naša zaštićenost tela takođe je faktor za subjektivni osećaj. Ako pogledamo ruke, lice, nezaštićene delove tela, oni se hlade kada je temperatura niska i vetar jak. On pospešuje isparavanje vlage, ona oduzima toplotu od podloge po zakonima termodinamike i zato nam se izloženi delovi tela hlade. Ujedno je to i realna temperatura, ali je ostatak tela zaštićen i brani se", rekao je meteorolog Nedeljko Todorović u Jutarnjem programu.
Ima li razlike ili matematičke formule za to, kako da znamo koliko će nam biti hladnije?
"Postoje formule, ne jedna već više njih, postoje i različiti pristupi. Razlika može da bude i po desetak stepeni, na planini gde je minus i duva jak vetar, ima i vedrine koja pospešuje isparavanje sa površine tela. Ako su ruke i uši, ili lice, nezaštićeni, možemo imati razliku i po desetak stepeni. To vidimo zimi kod onih koji su kosmati, imaju bradu ili brkove, videćemo na tim mestima kristale leda iako ništa ne pada", rekao je on.
Kada je oblačno razlika je pola stepena, stepen, a faktor je i vetar u osećaju promene temperature. Ako je vedro i nije svanulo, biće vam manje hladno nego u pola sedam ili sedam. Najniža temperatura je pred izlazak Sunca, zimi kada je vedrina hladi se prizemni deo vazduha i tada je telo hladnije.
"Ako se niste naspavali ili se ne krećete, niste fizički aktivni, biće vam hladnije", rekao je on.
(MONDO)