D. F. iz Beograda je sa porodicom otišao na odmor u Grčku u mesto Polihrono. Uplatili su aranžman deset dana, ali šest od tih deset dana nisu uživali već su vodili bitku sa grčkom policijom, konzulatom, ambasadom i strogim grčkim zakonom. Zakon nalaže da ukoliko napravite prekršaj parkiranja, kazna iznosi od 40 do 80 evra. Dalje se navodi da može da vam se oduzme vozačka dozvola na 10 dana i saobraćajna na 20 dana. To spada u takozvani "extra penalty". Krajnja, najstroža mera je skidanje tablica sa vozila. To se dogodilo D. F. koji je za MONDO ispričao svoju priču.
Beograđanin je svoju muku podelio na Fejsbuku u grupi "Grčka info" koja služi za razmenu korisnih informacija svih onih koji letuju u Grčkoj. To je uradio u sredu 13. jula, a njemu su tablice skinute u subotu 9. jula. Njegov post iz pomenute grupe prenosimo u celosti:
"Ćao. Imam veoma neprijatno iskustvo. U Polihronu nam je policija skinula tablice sa automobila i pored plaćene kazne od 40€ odbijaju da ih vrate uz obrazloženje da je to drugi deo kazne. 20 dana bez tablica. Kako nam se odmor završava za dva dana, rečeno nam je da će nam tablice poslati konzulat za BG za jedno mesec dana. Dobijam različite informacije da li mogu vozilom bez tablica da se zaputim za Beograd. Pozvao sam i konzulat u Solunu gde mi je rečeno da je jednostavno takav zakon. Ovo je sramota i bruka", napisao je D. F. u Fejsbuk grupi "Grčka info".
Očigledno revoltiran, Beograđanin je tada očekivao komentare podrške i pomoći kada je podelio svoju muku sa ostalim članovima grupe u kojoj ljudi dele najbitnije informacije koje su vezane za letovanje u najpopularnijoj destinaciji za Srbe. Debata se rasplamsala i bilo je raznovrsnih komentara, od podrške preko navođenja bitnih informacija o pravilima u saobraćaju u Grčkoj, pa sve do sumnje u celu situaciju. Bilo je onih koji su odmah želeli da pomognu čoveku pa su ga upitali šta se dogodilo. Da bi znali zbog sebe, a i zbog drugih. “Šta ste uradili pa je tako rigorozno?;Ne mogu da razumem takvo šikaniranje bez razloga?!;Svi mi koji volimo Grčku i njen narod (ja lično) bih volela da znam zašto se to desilo?”, samo su neki od komentara nesrećnom D.F.
MONDO je prvobitno pisao da se radilo o navodnom prekršaju parkiranja. Pozvali smo D. F. koji je pristao da ispriča celu priču za MONDO. Naš sugrađanin je odmah na početku razgovora rekao da se jeste radilo o prekršaju. Na pitanje šta čovek treba da uradi da bi bio kažnjen oduzimanjem tablica jer se to u grčkoj naziva "extra penalty" kao krajnja mera, on je razgovor započeo time da grčka policija ne poznaje sopstveni zakon.
"Kako Grci ne znaju tečno engleski, saznao sam da je moja kazna 20 dana bez registarskih tablica. Nisu nas zatekli u prekršaju, dakle ne mogu da nam uzmu saobraćajnu i vozačku i onda samo mogu da nam uzmu tablice", rekao je D. F. na početku razgovora.
On je ispričao gde se nalazio u trenutku skidanja tablica.
"Bio je kišni dan, subota, od petka popodne je krenulo loše vreme. Bila je kiša celu noć pre, i u subotu i krenuo sam do pekare. Shvatio sam da mi je kišobran u kolima. Otišao sam do kola, i kad sam već stigao do kola, odlučio sam da idem do pekare i marketa kolima da ne bih kisnuo. Nema 200, 300 metara do tamo. Pazario sam u pekari šta sam imao, otišao i do marketa pored, i kada sam izašao, zatekao sam auto bez tablica i kaznom koja je bila ispod brisača", kazao je on.
Utvrdili smo da je kazna iznosila 40 evra kako stoji u grčkom zakonu. Potom je ispričao šta se dogodilo nakon šokantnog prizora ispred pekare.
"Kazna je bila 40 evra. To se desilo ispred pekare Lemonis u Polihronu. Parkirao sam ispred na nekom proširenju, ne na neko bitnije mesto gde ne sme da se parkira. Nisam parkirao na sred ulice, na raskrsnici, na invalidu. Bio sam pet minuta u pekari, i pet minuta u marketu. Preko puta te pekare živi doktor koji je Srbin. Ja odem kod njega i kažem mu da su mi upravo skinute tablice i pitam ga šta da radim, gde da idem po svoje tablice. Rekao mi je da moram da odem u mesto Kasandrei koje se nalazi na 20 do 30 kilometara od Polihrona jer se tamo nalazi policijska stanica koja je zadužena za ceo taj deo Halkidikija", nastavio je priču D. F..
Vratio se u smeštaj i razgovarao sa devojkom koja je zadužena za smeštaj u kojem je on bio sa porodicom. U tom poslu je ona 15 godina kako ovaj Beograđanin tvrdi.
"Razgovarao sam sa tom devojkom i rekla mi je da odem i da platim kaznu u najbližoj pošti ili banci, pa da nosim tu priznanicu tamo u stanicu ali tek u ponedeljak jer je u tom trenutku bila subota, oko 13 časova, a sutradan je bila nedelja i ništa nije radilo", rekao je on.
Sačekao je ponedeljak i otišao do banke da plati kaznu.
"Došao je ponedeljak, otišao sam do banke da platim kaznu, ali su mi rekli da ne mogu to kod njih da platim, nego moram u poštu. Odem u poštu, platim, a onda odem u stanicu. Pokušavam da se sporazumem sa njima ali niko ne zna engleski. Dolazi neka mlada policajka sa velikim papirom. Rekla mi je da je to izjava koju moram da popunim, to je molba kako bih dobio nazad svoje tablice. Popunim ja sve, dam podatke a onda me ona pita: ‘A što vi želite svoje tablice‘? Ja odgovaram: ‘Pa zato što su moje‘ ", D. F. uz podsmeh citira pitanje policijske sluzbenice koja ga je šokirala čudnim pitanjem, a potom nastavlja opis razgovora iz policijske stanice:
"Policajka je odgovorila: ‘Razumem ja vas, ali iz kog razloga vi tražite nazad svoje tablice‘?", D. F. citira drugo neobično pitanje policajke i navodi da joj je rekao da je napravio saobraćajni prekršaj, da je uredno platio kaznu i da želi nazad svoje tablice kako bi nastavio odmor sa porodicom. Rekao je da je ona napisala nešto na tom papiru na grčkom jeziku, on je to potpisao i mislio je da se agonija uskoro završava.
"Mislio sam da je to to, čista formalnost. Pitao sam da li da dođem sutra po tablice, rekla je da ne dolazim nego da pozovem da bi oni stigli do sutra da obrade ovaj zahtev. Vratim se sa Natašom u smeštaj, a ona mi kaže da je skoro promenjen načelnik te policijske stanice u kojoj sam bio i da on nije baš ‘blagonaklon‘. Rekla mi je da je vrlo moguće da će da me zaje*aba za tablice i da mi ih neće vratiti na vreme. Ja sam sve to uzeo sa rezervom misleći da se to neće desiti. Pozovemo mi sutra i kažu nam da zahtev nije obrađen i da pozovemo prekosutra. To je već bio utorak (12. jul), i ja onda pozovem prekosutra, u sredu (13. jul)", dodao je Beograđanin.
U sredu D. F. saznaje da je zahtev odbijen i da će tablice biti poslate u konzulat u Solun.
"Rekli su mi da će tablice biti poslate u konzulat u Solunu nakon isteka kazne od 20 dana. Nakon toga će ih poslati u Beograd i stići će mi za oko 30 do 40 dana. To su rekli njoj (Nataši), a ona mi sve prenosi. Mi u tom momentu odmah zovemo konzulat. Objasnim šta se desilo, žena iz kol centra mi samo kaže kako je takav zakon u Grčkoj i da oni tu ne mogu ništa da urade. Rekla mi je da sa tim papirom koji sam dobio mogu da idem kroz Grčku bez tablica, kroz Severnu Makedoniju mogu sa zelenim kartonom, a posle u Srbiji već moram sam da se snalazim kako umem. Rekla mi je da mogu da uzmem one privremene tablice, jednodnevne, dvodnevne, kako već idu. Zbog toga sam napisao onaj post na grupi na Fejsbuku ‘Grčka info‘, a onda sam razmišljao da organizujem šlep da me sačeka u Makedoniji", ispričao je on za MONDO.
D. F. se dosetio da ima prijatelja čiji otac je bivši službenik u ambasadi.
"Imam drugara čiji otac je do prošle godine bio po ambasadama Kine, tako nešto. On je sad penzionisan. Njega sam zamolio da mi pomogne i da pozove Atinu, konzulat. Supruga radi transport pa je i ona preko svojih prijatelja zvala konzulat u Solunu. Ubrzo smo dobili informacije da možemo da navedemo da imamo hitan sastanak u Srbiji, ili da imamo urgentan zdravstveni pregled u svojoj zemlji. Firma je kao mogla da mi pošalje zvaničan dopis na engleskom jeziku da moram hitno za Beograd i da bih zbog toga dobio svoje tablice. ‘To je prolazilo‘ ", istakao je on.
Potom je zamolio doktora iz Srbije za pomoć.
"Zamolim doktora da pošalje dopis, iz Beograda. Istog dana, u sredu, odlazim sa ženom i decom da malo teatralno napravimo situaciju da nam vrate tablice jer su me odbili i da pišemo drugi zahtev. Ja na engleskom napišem zahtev da je vozilo službeno i da mi dete ima hitnu operaciju za 5 dana i da moramo nazad za Beograd kolima sa tablicama, nemamo drugi način. Napišem i predam zahtev i čekam četvrtak", opisao je Dejan kako se predao drugu žalbu.
U četvrtak mu se javlja jedan grčki državljanin jer je video Dejanov post na Fejsbuk grupi "Grčka info".
"Javlja mi se preko mesindžera i hoće da mi pomogne. On je iz tog mesta, ima braću, zna ljude u policiji i nudi pomoć. Stvarno mislim da je i zvao pošto je znao da je stvar rešena pre nego što sam ja i stigao na lice mesta da preuzmem svoje tablice. Verovatno je i on imao nekog udela u celoj priči. Ja u četvrtak odlazim da vidim rešenje tj. molbu koju sam napisao dan ranije. U četvrtak (14. jula) sam oko 13 časova bio tamo da vidim rešenje druge žalbe. Tada su mi vraćene tablice. Nisu mi tražili dopis od doktora, ništa. Da li je ambasada zvala, da li taj Grk, ne znam stvarno ali uglavnom su meni vraćene moje tablice", zaključio je priču on.
Boravak sa porodicom je produžio jer je 6 od 10 dana izgubio na odmor bez tablica i dramom šta će se dogoditi.
"Odmor smo produžili da bi se odmorili jer smo 6 dana proveli u tom stresu šta će biti. Tu su nam bili i neki prijatelji pa smo produžili još malo da se odmorim", istakao je Beograđanin.
Za kraj razgovora je opisao i uporedio dodatnu kaznu tj. "extra penalty" u grčkom i srpskom zakonu.
"Kao što je kod nas kazna 20.000 dinara i oduzimanje dozvole na mesec dana za neki prekršaj, tako je i kod njih taj ‘extra penalty‘ kazna od 40 do 80 evra uz oduzimanje registarskih tablica. Sad, da se oni smiluju jer smo mi strani državljani tj. turisti pa da nam vrate zbog isteka smeštaja, to je sve već do komandira policije. On svaki taj zahtev odobrava, njemu svaki taj zahtev prolazi kroz ruke i on odlučuje da li je odobreno ili nije. Od toga zavisi hoće li biti tablica vraćena ili neće. Nisam nigde mogao, ni na drugu plažu, na krstarenje. Baš me iznenadilo, nikada pre nisam video policajca u Grčkoj. Kakav konzulat, šta će mi to, kako da ostavim auto, da li možda da se vratim po auto za mesec dana. Nisam znao šta da radim", podvukao je on za MONDO.
Ispričao je kako sada čuva svoje tablice i dodao da dosta Srba već zna "ovu foru".
"Pokazao sam na toj grupi na fejsu da ljudi znaju. Posle toga parkiram, skinem tablice, ubacim u kola i to je to. Ne mogu ti ništa, samo da zakače kaznu ali ne moraš da platiš jer pauka nemaju kao ni lisice koja idu na kola. Samo kazna pa šta bude. Po drugim automobila sam video da su tablice naše i video sam da nemaju tablice tj. verovatno znaju za ovo. Skinu sami i bezbrižni su. Kazna je u redu, ali mi vrati tablice da mogu lepo da nastavim odmor", zaključio je svoju priču D. F.
(MONDO)